Trwa ładowanie...

"Przerażająca, bolesna śmierć". Oto, co znaleźli w brzuchu kaszalota

Morze wyrzuciło na brzeg Nowej Szkocji w Kanadzie ciało martwego kaszalota. To, co znaleziono w jego brzuchu, daje do myślenia. Naukowcy są zgodni: to bolesne przypomnienie o realnym problemie.

W brzuchu kaszalota znaleziono dziesiątki kg śmieci W brzuchu kaszalota znaleziono dziesiątki kg śmieci Źródło: Adobe Stock
d3xo9d9
d3xo9d9

Kaszalot spermacetowy został po raz pierwszy zauważony w okolicach wyspy Cape Breton 4 listopada. Wtedy jeszcze żył, choć wyglądał na chorego i wychudzonego. Dzień później znaleziono go na plaży w miejscowości Craigmore. Zwierzę umierało powolną śmiercią głodową.

150 kg śmieci w brzuchu martwego kaszalota

Na miejscu zjawili się przedstawiciele fundacji MARS (Marine Animal Response Society), zajmującej się pomocą morskim zwierzętom, Departamentu Zasobów Naturalnych i odnawialnych Nowej Zelandii oraz lekarze weterynarii. Sekcja zwłok 14-metrowego kaszalota wykazała, że jego żołądek był pełen śmieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Nie wytrzymali i wyprowadzili się z kraju. "Pamiętam wieczny stres życiem w Polsce"

- Najpierw znaleźliśmy trochę sprzętu rybackiego, a potem coraz więcej i więcej - opowiedziała w rozmowie ze stacją Global News Tonya Wimmer z MARS. - Dopiero wtedy zorientowaliśmy się, z jak przerażającą sytuacją mamy do czynienia. - To przerażająca, bolesna śmierć dla zwierzęcia - dodała.

d3xo9d9

W brzuchu martwego kaszalota było 150 kg plastikowych śmieci. Były to głównie sieci rybackie, liny, rękawice. Połknięte przez niego tworzywa zatkały układ pokarmowy zwierzęcia, skazując je na powolne cierpienie.

Incydent pokazuje zgubny wpływ ludzi na przyrodę

Fundacja MARS nie ustaliła pochodzenia sprzętu rybackiego ani tego, gdzie i kiedy zwierzę mogło je zjeść. Jednak przedstawiciele organizacji zwracają uwagę, że to drastyczne przypomnienie o realnym problemie, jakim są śmieci zanieczyszczające oceany.

d3xo9d9

- Nie ma sensu przerzucania się odpowiedzialnością - tłumaczy Wimmer. - To nie jest wina konkretnej osoby lub przedsiębiorstwa. Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za takie sytuacje.

Aktywistka zwraca uwagę, że przeprowadzanie sekcji zwłok martwych zwierząt jest ważne ponieważ pozwala zauważyć i zrozumieć zgubny wpływ człowieka na środowisko naturalne i losy żyjących w nich zwierząt.

Źródło: "TVN Meteo"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3xo9d9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xo9d9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj