Trwa ładowanie...

Przerażający efekt suszy w Hiszpanii. Oto, co wynurzyło się spod wody

Północno-wschodnią Hiszpanię już od kilku tygodni nawiedzają susze. I choć ubytek ogromnej ilości wody powinien przerażać, to oczom mieszkańców ukazał się niezwykły widok. Susza odsłoniła bowiem zalaną od ponad 60 lat wioskę San Romà de Sau.

Świątynia wyłoniła się spod wodyŚwiątynia wyłoniła się spod wodyŹródło: Adobe Stock, fot: OllyPlu
dllhq53
dllhq53

Wioska San Romà de Sau została zalana w latach 60. Woda przykryła wówczas m.in. średniowieczny kościół Sant Roma, który od tamtego czasu nigdy nie był widziany w całości. Dzwonnica świątyni kilkukrotnie pojawiała się na powierzchni wody, co świadczyło o tym, że jej stan w tamtej części kraju się obniżał.

Susza odsłoniła zalany kościół w "wiosce duchów"

Mieszkańcy nazwali to miejsce "wioską duchów". Tym razem jednak, z powodu dotkliwej suszy, oczom mieszkańców ukazała się nie tylko wieża zalanego kościoła, ale i cała jego konstrukcja, wraz z fundamentami. Dookoła świątyni widać połacie suchej i popękanej ziemi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Turyści kochają ten kraj. "Zapominają o jednej rzeczy"

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Katalońską Agencję Wodną, stan wody w zbiorniku Sau szacowany jest zaledwie na 9 proc. jego całkowitej pojemności. Mimo, że część żyjących w w nim ryb została odłowiona i przeniesiona w bezpieczne miejsca, sporo z nich zdechło.

dllhq53

Woda, która pozostała w zbiorniku, kierowana jest przez służby meteorologiczne do innego akwenu po to, by zapobiec dalszemu pogorszeniu jej jakości. W przeciwnym razie mogłaby stać się niezdatna do picia.

Władze Hiszpanii wprowadziły ograniczenia w zużyciu pitnej wody

Hiszpańska agencja pogodowa Aemet poinformowała, że stan długotrwałej suszy dotyka w ostatnich tygodniach obszar całego kraju. W Katalonii sytuacja osiągnęła jednak poziom krytyczny. Średni poziom wód w zbiornikach w tamtym regionie wynosi obecnie ok. 27 proc. ich całkowitej pojemności.

dllhq53

W związku z tym władze kraju wprowadziły ograniczenia w kwestii zużycia wody pitnej. Zabrania się m.in. wykorzystywania jej do mycia samochodów oraz napełniania basenów rekreacyjnych.

Źródło: "BBC", "Fly4free"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dllhq53
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dllhq53