Przyleciała z Egiptu. W jej bagażu znaleźli nielegalne "pamiątki"
Podczas kontroli na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) znaleźli w bagażu jednej z pasażerek 18 fragmentów rafy koralowej - poinformowała Edyta Chabowska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Funkcjonariusze natrafili na koralowce w trakcie kontroli bagaży pasażerów, którzy przylecieli z Egiptu. Jak uściśliła rzeczniczka, 18 fragmentów rafy koralowej znajdowało się w bagażu jednej z kobiet.
Nie przedstawiła ona chronionych okazów do odprawy oraz nie miała wymaganych zezwoleń na przywóz okazu CITES. - W związku z naruszeniem przez kobietę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze KAS zatrzymali chronione okazy do dalszego postępowania - przekazała w rozmowie z PAP rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Warto podkreślić, że koralowce rafotwórcze (Scleractinia spp.) znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem i objętych ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).
Sztuka podróżowania - DS4
Takich "pamiątek" lepiej unikać
Jak przypomniała Edyta Chabowska, handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.
Co więcej, nielegalny przewóz przez granicę Unii Europejskiej gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.
Warto podkreślić, że od początku tego roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną. Co się wśród nich znalazło? To m.in. chronione ptaki, żółw stepowy, żywe pijawki lekarskie, muszle skrzydelnika olbrzymiego, spreparowana głowa aligatora missisipskiego oraz suplementy tradycyjnej medycyny azjatyckiej zawierające w swych składzie wyciąg z chronionych zwierząt.
Czym jest CITES?
Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) - nazywana też Konwencją Waszyngtońską - to międzynarodowy układ, który ogranicza transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami.
Jego głównym celem jest redukcja bądź całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.