Trwa ładowanie...

Pułapki w polskich lasach. "Nie zbieraj"

Leśnicy z Nadleśnictwa Gniezno apelują do turystów spacerujących po tamtejszych lasach. Można tam spotkać wiszące na drzewach plastikowe torebki. Wyjaśniają, dlaczego nie należy ich dotykać.

Na drzewach wiszą charakterystyczne foliowe torebki Na drzewach wiszą charakterystyczne foliowe torebki Źródło: Adobe Stock
d3oao1e
d3oao1e

Lato w pełni, a zatem i polskie lasy pełne są turystów. Niektórzy mogą jednak nie mieć świadomości pewnych odbywających się w tym czasie działań. Na profilu Nadleśnictwa Gniezno na Facebooku pojawił się post, w którym leśnicy ostrzegają przed wywieszonymi w lasach pułapkami na owady.

Leśnicy ostrzegają przed usuwaniem rozstawionych pułapek

"Uwaga pułapka! Na przełomie czerwca i lipca w lasach wywieszane są pułapki feromonowe do odłowu samców brudnicy mniszki. Pułapki wywiesza się każdego roku w tych samych miejscach, na wysokości 2 m nad powierzchnią gruntu. Wyniki odłowów służą do określenia terminu rozpoczęcia i kulminacji rójki brudnicy mniszki" — czytamy w opublikowanym poście.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Największy wakacyjny hit Polaków. "Nie trzeba ciągle sięgać do portfela"

Pracownicy Lasów Państwowych apelują do spacerowiczów, aby nie dotykali, a tym bardziej nie niszczyli napotkanych w lesie pułapek. "Jeśli spotkasz takie pułapki w lesie, nie niszcz i nie zabieraj ich. Służą one ochronie lasu. Gąsienice brudnicy żerują na igłach sosny, powodując szkody w drzewostanach sosnowych" — poinformowali leśnicy.

Brudnica mniszka to szkodnik, który niszczy drzewa

Brudnica mniszka to motyl, którego gąsienice mogą mieć fatalny wpływ na leśny ekosystem. Te szkodniki pojawiają się zarówno w lasach iglastych, jak i mieszanych. Trudno je zauważyć, ponieważ są mało ruchliwe, a do tego kamufluje je ubarwienie.

d3oao1e

Larwy tych owadów żerują na liściach lub igłach drzew, prowadząc do osłabienia drzewa. To zaś może prowadzić do zasiedlenia je przez szkodniki wtórne, jakimi są m.in. korniki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3oao1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oao1e