Trwa ładowanie...

Rekordowy rok. Co piąty lot był odwołany lub opóźniony

Ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby opóźnionych lotów i odszkodowań należnych pasażerom. Aż 10 mln pasażerów na całym świecie doświadczyło zakłóceń połączeń lotniczych. W Polsce aż 227 tysięcy.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Rekordowy rok. Co piąty lot był odwołany lub opóźnionyŹródło: Shutterstock.com
d1ttpms
d1ttpms

Dla porównania w 2017 r takich osób było 138 tys. Zatem na przestrzeni 12 miesięcy liczba pasażerów uprawnionych do ubiegania się o odszkodowanie wzrosła o ponad 64 proc. Wzrosła także wartość odszkodowań należnych osobom podróżującym z polskich lotnisk – w 2018 r. przekroczyła 300 mln zł, gdy w 2017 r. wynosiła 172 mln zł.

Z danych AirHelp z 2018 r. wynika, że zdecydowanie najmniej zakłóceń harmonogramu lotów ma miejsce rano, pomiędzy 6:00 a 12:00 – wówczas aż 83,7 proc. samolotów ląduje o czasie. W ciągu dnia opóźnienia się kumulują – między godziną 16:00 a 22:00 wskaźnik punktualności spada do 68,4 proc. Relatywnie najwięcej problemów zdarza się w piątki (70,1 proc. lotów na czas), a najmniej we wtorki (78,7 proc. lotów na czas).

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Rok 2018 był bez wątpienia rekordowy pod tym względem. Prawie co piąty lot był opóźniony (o ponad 15 min.) lub odwołany. Jedną z głównych przyczyn licznych zakłóceń były strajki personelu liniilotniczych. Ogromny wzrost liczby pasażerów w transporcie lotniczym wywarł również dodatkową presję na porty lotnicze, które musiały poradzić sobie z ograniczoną przepustowością ruchu.

Źródło: AirHelp

d1ttpms

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Dziwny dźwięk w samolocie

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1ttpms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ttpms

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj