Trwa ładowanie...

Rewolucja na europejskim lotnisku. Duże ułatwienie dla pasażerów

Podróżni wylatujący z Helsinek mogą już zabierać na pokład samolotu do dwóch litrów płynów. Oznacza to, że mogą swobodnie spakować do bagażu nie tylko większe kosmetyki, ale i napoje. To ułatwienie wprowadza coraz więcej portów lotniczych w Europie.

Zmiana przepisów ułatwi życie pasażeromZmiana przepisów ułatwi życie pasażeromŹródło: Adobe Stock
d22ngov
d22ngov

- Od 28 czerwca podróżowanie z Helsinek stanie się jeszcze łatwiejsze. Na lotnisku zainstalowano nowocześniejszy sprzęt do kontroli bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy już przewozić pojemniki z płynami o pojemności większej niż sto mililitrów, jak np. butelki z wodą i inne większe pojemniki w bagażu podręcznym – powiedział kierownik ds. bezpieczeństwa Finavia, Ari Kumara, cytowany przez fińskie media.

To spore ułatwienie, bo podróż z kosmetykami czy napojami w rozmiarze 100 ml, to udręka dla wielu pasażerów.

Limit płynów irytuje wielu podróżnych Adobe Stock
Limit płynów irytuje wielu podróżnychŹródło: Adobe Stock

Koniec z limitem płynów na lotniskach

Już w 2015 r. skanery 3D zainstalowano na holenderskim Schipol. Podobne rozwiązanie ma również część terminali na włoskich lotniskach w Rzymie i Mediolanie. Ograniczeń w przewozie płynów nie ma też na London City Airport i Teesside International, ale wszystkie duże brytyjskie lotniska mają wdrożyć tę technologię do połowy 2024 r.

d22ngov

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Nie ma tutaj czegoś takiego jak pociągi, a samoloty są bardzo drogie

W Szwecji skanery na lotnisku Sztokholm-Arlanda mają zostać w pełni uruchomione na terminalu 5 w najbliższych tygodniach, a lotnisko Vaclava Havla w Pradze szykuje się do uruchomienia ich na Terminalu 2.

W Polsce na razie ten temat się nie pojawia, ale można się spodziewać, że wkrótce któreś lotnisko zacznie pracować nad wprowadzeniem takiego ułatwienia.

d22ngov

Dlaczego wprowadzono limit płynów?

Zakaz wnoszenia na pokład większych ilości płynów został wprowadzony w 2006 r., kiedy brytyjska policja wykryła plany zamachów Al Kaidy. Przypomnijmy, że organizacja terrorystyczna przygotowywała się do wysadzenie w powietrze samolotów pasażerskich. Ładunki wybuchowe miały być skonstruowane już na pokładzie przy użyciu płynnych chemikaliów.

Wówczas wprowadzono zasadę, że pasażer może wnieść w bagażu podręcznym zaledwie 100 ml płynów. Dzięki rozwojowi techniki zmiana tych twardych reguł bezpieczeństwa stała się możliwa. Coraz więcej lotnisk instaluje skanery, które umożliwiają szybszą i skuteczniejszą kontrolę bagażu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj