Trwa ładowanie...

Awantura w polskim mieście. Poszło o bicie dzwonu

W Poznaniu trwa wielki spór o zabytkowy dzwon, a konkretnie o odgłosy, które ten dzwon wydaje. Niektórym bicie dzwonu przeszkadzało i dzwon został unieruchomiony. Mieszkańcy zbierają jednak podpisy pod petycjami, aby przywrócić jego działanie.

W Poznaniu trwa spór o to, czy dzwon w jednej z parafii bił za głośnoW Poznaniu trwa spór o to, czy dzwon w jednej z parafii bił za głośnoŹródło: Adobe Stock
duymuzz
duymuzz

Zabytkowy dzwon św. Jakuba w parafii pw. Imienia Maryi w Poznaniu, zgodnie z decyzją poznańskich władz, od ponad miesiąca jest unieruchomiony.

Dzwon św. Jakuba ma wartość historyczno-kulturową. Został ufundowany w 1954 r. przez mieszkańców osiedla Krzyżowniki-Smochowice, którzy podczas reżimu komunistycznego stworzyli zbiórkę z okazji Roku Maryjnego.

Ważący ok. 150 kg, wysoki na 60 cm i o 50 cm średnicy dzwon jest wpisany do rejestru zabytków. Jest dziełem sztuki ludwisarskiej, dając dźwięk strojony w co najmniej pięciu oktawach. Imię św. Jakuba nadano mu podczas poświęcenia w 1955 r. Na 2025 r. planowane są obchody 70. rocznicy tego wydarzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ewenement na skalę światową. Turystów nie brakuje nawet po sezonie

Bicie dzwonu podzieliło poznaniaków

Dzwon bił codziennie. Bił, bo obecnie jest unieruchomiony po tym, jak 5 lipca 2024 r. prezydent Jacek Jaśkowiak wydał decyzję zobowiązującą parafię do zaprzestania używania zabytku z uwagi na hałas, który przeszkadza mieszkańcom. Decyzja podzieliła jednak poznaniaków.

duymuzz

Dla jednych to ulga od codziennego bicia i przywrócenie spokojnych niedziel. Inni są oburzeni decyzją i domagają się jej cofnięcia. Powstała petycja, w której część mieszkańców domaga się przywrócenia działania dzwonu. Interpelację w tej sprawie złożył także miejski radny, Mateusz Rozmiarek.

Dzwon św. Jakuba zdaniem niektórych mieszkańców Poznania, bił za Archiwum Archidiecezji Poznańskiej
Dzwon św. Jakuba przeszkadzał niektórym mieszkańcom Poznania w codziennym życiuŹródło: Archiwum Archidiecezji Poznańskiej

Dla jednych "zaledwie minuta", dla innych "aż minuta"

Jak wskazuje parafia, radny oraz zwolennicy dzwonu, bił on "jedynie przez minutę od poniedziałku do soboty o godzinie 17.30", natomiast w niedziele i święta pięć razy dziennie po minutę o godzinie 7, 9, 10.30, 12 i 17.30. Ten argument nie przekonuje jednak przeciwników, którzy wskazują, że "zaledwie minuta" dla jednych, jest "aż minutą" dla innych, a szczególnie niedzielne i świąteczne dzwony kilka razy dziennie, zwłaszcza we wczesnych godzinach porannych, są uciążliwe.

duymuzz

Parafia wskazuje, że bicie dzwonu jest związane z kultem religijnym, do którego mieszkańcy mają prawo. Proboszcz parafii oraz Mateusz Rozmiarek dodają, że bicie jest zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska, ponieważ przepisy wyłączają "instalacje i urządzenia znajdujące się w miejscach kultu religijnego z decyzji organów samorządu ustanawiających ograniczenia hałasu."

Proboszcz nie kryje swojego rozczarowania i oburzenia decyzją, szczególnie że wcześniej nie otrzymywał skarg od mieszkańców związanych z głośnością dzwonu.

Obecnie parafia korzysta z dzwonu zastępczego, który bije o wiele ciszej i ma inny dźwięk niż ten zabytkowy. Powstały dwie petycje do prezydenta Poznania z apelem o zmianę decyzji. Jedna odbywa się online, druga została przygotowana przez członków Duszpasterstwa 40+ w formie tradycyjnej. Podpisy pod nią będą zbierane przed i po każdej mszy w niedzielę, 15 września.

duymuzz
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj