Trwa ładowanie...

Chmary szarańczy w Egipcie. Wyglądają przerażająco

W Egipcie trwa walka z szarańczą pustynną, która zaatakowała południową część prowincji Morza Czerwonego. Roje tych szkodników występują na obszarze ok. 160 km od graniczącej z Sudanem miejscowości Hala'ib, aż do miasta Bir Szalatin. Wyglądają przerażająco.

Roje szarańczy nadlatują z SudanuRoje szarańczy nadlatują z SudanuŹródło: Adobe Stock
du1vslu
du1vslu

Szef Centralnej Administracji ds. Zwalczania Szkodników w Ministerstwie Rolnictwa Egiptu Ahmed Rizk powiedział, że roje tych owadów przyleciały z Sudanu i dotkliwie zaatakowały drzewa oraz niektóre uprawy górskie.

Szarańcze w Egipcie

- Brak walki z szarańczą po stronie sudańskiej spowodował jej rozmnożenie i przedostanie za granicę egipską. Zespoły kontrolujące szarańczę działające przy Ministerstwie Rolnictwa Egiptu monitorują ich roje. Szkodniki na szczęście nie zaatakowały miast i kurortów turystycznych, a jedynie obszary górskie. Sytuacja jest pod kontrolą - stwierdził w wywiadzie dla telewizji TEN Ahmed Rizk.

Bir Szalatin znajduje się 250 km od kurortu turystycznego Marsa Alam i ok. 230 km w linii prostej od zabytkowego Asuanu. Nie ma jednak zagrożenia, by chmary szarańczy dotarły do turystycznych rejonów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odwiedziliśmy najlepsze lotnisko świata. Efekt "wow" murowany

Jak podało Ministerstwo Rolnictwa, już od ponad miesiąca "trwają zintensyfikowane działania mające na celu zapobieżenie przedostania się szarańczy pustynnej na grunty rolne w Dolinie Nilu. Ponadto w rejonie Marsa Alam, Bin Szalatin i Hamaty cały czas działają specjaliści badający rozprzestrzenianie się szarańczy pustynnej".

du1vslu

Zwalczają szkodniki

Szarańcza jest jednym z najgroźniejszych owadów na świecie. Jej chmary powodują wielkie straty w rolnictwie. Co ważne, szarańcza nie jest niebezpieczna dla człowieka - w niektórych krajach jest uznawana za przysmak.

Na południu prowincji Morza Czerwonego działa 55 wyposażonych ośrodków codziennie monitorujących i w razie konieczności zwalczających pestycydami te szkodniki.

Mahmoud Abdel Aty, dyrektor generalny ds. rolnictwa w prowincji Morza Czerwonego powiedział, że szarańcza jest naturalnym szkodnikiem i nie występuje endemicznie w Egipcie, a jej rozprzestrzenianie się i rozmnażanie rozpoczyna się zimą i trwa od października do kwietnia.

du1vslu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
du1vslu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
du1vslu