Egipt wprowadził "podatek od telefonów". Dotyczy on także turystów
Z początkiem 2025 r. Egipt uruchomił system rejestracji telefonów komórkowych pochodzących z zagranicy oraz narzucił cła na wwożone do tego kraju urządzenia do transmisji danych. W ten sposób Ministerstwo Finansów i Krajowy Urząd Regulacji Telekomunikacji Egiptu chce "zapobiec przemytowi smartfonów na lokalny rynek".
Egipska Rada Ministrów ogłosiła właśnie, że każda osoba - zarówno obywatel Egiptu, jak i cudzoziemiec - będzie mogła korzystać ze swojego telefonu przy użyciu egipskiej karty SIM na terenie tego kraju tylko przez okres do 90 dni w ciągu roku - nieprzerwanie lub z przerwami. Przez ten okres telefon będzie działał normalnie i bez żadnych problemów. Po tym czasie - w przypadku braku płatności za urządzenie - działanie karty SIM zostanie wstrzymane.
Nowe regulacje dotyczące telefonów w Egipcie
Ponadto każda osoba fizyczna (także cudzoziemiec) może wwieźć do Egiptu maksymalnie cztery smartfony - oprócz telefonu osobistego. Tylko jeden telefon prywatny jest zwolniony z cła i podatku VAT. Za każdy następny telefon do użytku osobistego zostanie pobrana opłata w wysokości 38,5 proc. jego wartości.
Mało tego, liczba smartfonów, które posiada wjeżdżający do Egiptu, musi zostać ujawniona na lotniskach i w innych przejściach granicznych. Dane dotyczące smartfonów pochodzących z zagranicy muszą zostać zarejestrowane w aplikacji Telephony, także w przypadku telefonów do użytku osobistego. Wszystko po to, "aby uniknąć odpowiedzialności prawnej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krzyki już od 5 rano. Pokazał, co się dzieje w Aleksandrii
Jeśli dana osoba podczas pobytu w Egipcie korzysta z karty SIM spoza Egiptu, procedury te (rejestracja czy nałożenie opłat) jej nie dotyczą, dopóki aparat pracuje w systemie roamingu międzynarodowego - niezależnie od długości pobytu w tym kraju.
Jeśli telefon został zakupiony od autoryzowanego agenta lub dystrybutora w Egipcie, należy upewnić się, że aparat jest zarejestrowany w systemie poprzez aplikację Telephony. Aby mieć pewność, że urządzenie zostało zakupione legalnie, należy również uzyskać od sprzedawcy fakturę VAT zawierającą 15-cyfrowy numer identyfikacyjny IMEI.
Według dyrektora generalnego Krajowego Urzędu Regulacji Telekomunikacji Mohameda Shamroukha "odsetek przemycanych smartfonów osiągnął 80 proc. całego rynku telefonów komórkowych w Egipcie". Jak podaje Ministerstwo Finansów Egiptu "straty z tego tytułu sięgają 1,5 mld dolarów rocznie".
Czytaj także: Śmiertelny atak rekina w Egipcie
Co ciekawe, na kilka godzin przed aktywacją nowego systemu Egipcjanie aktywowali około 1,3 mln telefonów komórkowych.
Warto dodać, że w ostatnim czasie znacznie podrożały egipskie karty SIM. Dla przykładu największa w tym kraju firma telekomunikacyjna oferuje dla turystów trzy pakiety internetowe; 20 GB kosztuje w salonie tej firmy 750 funtów egipskich (EGP), czyli 61 zł, pakiet 45 GB to wydatek rzędu 1.200 EGP (98 zł), a 100 GB kosztuje 1.900 EGP, czyli 155 zł.
Przy zakupie egipskiej karty SIM trzeba mieć przy sobie paszport.