Turyści będą mieli problem. Zamieszanie ze zmianą czasu w wakacyjnym kraju
Turyści, którzy w najbliższych dniach wybierają się do Egiptu, muszą pamiętać o zmianie czasu, która ma miejsce innego dnia niż w Polsce. Trzeba o tym wiedzieć, by nie spóźnić się na wycieczkę fakultatywną czy posiłek w hotelowej restauracji.
Obecnie w egipskich kurortach, w których chętnie wypoczywają Polacy, jest o godzinę później niż w Polsce. Gdy u nas zegarki wskazują godz. 14:00, w Hurghadzie jest 15:00.
Zmiana czasu w Egipcie
W środę 25 października nastąpi jednak w Egipcie zmiana czasu z letniego na zimowy. Wówczas - dokładnie o godzinie 23:00 - zegarki zostaną tam cofnięte o godzinę. Tym samym, czas w Polsce i Egipcie będzie ten sam. Ta sytuacja potrwa zaledwie trzy dni.
W nocy z 28 na 29 października nastąpi bowiem zmiana czasu z letniego na zimowy w kraju nad Wisłą. Wskazówki zegarów cofniemy w kraju o godzinę. Tym samym różnica czasu pomiędzy Polską a Egiptem znów będzie wynosić godzinę.
Dla przykładu, od najbliższej niedzieli, jeżeli w Polsce będzie godzina 12:00, to w Egipcie 13:00.
Decyzję o zmianie czasu zatwierdził egipski rząd, a ratyfikował prezydent kraju. W uzasadnieniu napisano, iż "wprowadzenie czasu letniego i zimowego pozwoli na oszczędność w wysokości 25 milionów dolarów w zakresie zużycia gazu oraz 150 milionów dolarów oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej".
Egipt jest jedynym krajem afrykańskim, który w 2023 roku stosował czas letni.
Zmiana czasu w Europie
Praktykę zmiany czasu przyjęła w 1973 roku - po kryzysie naftowym - większość państw rozwiniętych gospodarczo, a od 1996 roku jest ona uregulowana prawem Unii Europejskiej.
Aktualnie czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie, m.in. prawie we wszystkich państwach w Europie. Takie działanie ma spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.
Jak długo jeszcze będziemy przestawiać zegarki?
W 2019 roku w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie dotyczące zniesienia obowiązku zmiany czasu, a nowa dyrektywa miała obowiązywać już od marca 2021 roku. Jednak prace nad tym tematem zostały wstrzymane m.in. ze względu na pandemię COVID-19.
Unia Europejska zaleciła, aby kraje członkowskie kontynuowały swoje regulacje dotyczące czasu letniego i zimowego przez pięć kolejnych lat, czyli w latach 2022-2026.