Trwa ładowanie...

Koniec z darmowym parkowaniem w weekendy? Hel ma dość

Do Ministerstwa Infrastruktury samorządowcy skierowali apel o możliwość pobierania opłat za parkowanie w weekendy i święta. - Takie rozwiązanie nie spowoduje, że wakacje czy urlopy będą droższe, ponieważ te ograniczenia, które dotyczą gmin, nie dotyczą terenów niepublicznych, a na nich opłata parkingowa jest pobierana codziennie - przekonuje Mirosław Wądołowski, burmistrz Helu.

Parkowanie w sezonie nad morzem to często trudna sprawaParkowanie w sezonie nad morzem to często trudna sprawaŹródło: Adobe Stock
d16vld2
d16vld2

Zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych, opłatę za postój w strefie płatnego parkowania pobiera się w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Wyjątkiem są miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.

Te samorządy mogą ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania w zwartej zabudowie śródmieścia również w sobotę, niedzielę i święta. Tak jest na przykład w Gdyni czy Gdańsku.

Parkowanie w weekendy - przepisy się zmienią?

Takie przepisy nie do końca podobają się mniejszym miejscowościom. Tak jest np. w Helu. Burmistrz Mirosław Wądołowski zauważa, że "kumulacja samochodowego ruchu turystycznego jest największa w święta i dni wolne od pracy".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku

- Strefy płatnego parkowania utrzymywane są przez samorządy i na dziś nie mogą być wykorzystane w każdy dzień tygodnia. To do decyzji władz samorządowych, niezależnie od wielkości gminy, powinien należeć sposób organizacji stref płatnego parkowania w każdy dzień tygodnia - mówi burmistrz Helu. - Dodatkowe wpływy z opłat parkingowych pozwolą małym miastom przeznaczyć pieniądze na budowę nowych miejsc parkingowych, przebudowę infrastruktury pieszej i rowerowej, zieleń i inne działania. Takie rozwiązanie nie spowoduje, że wakacje czy urlopy będą droższe, ponieważ te ograniczenia, które dotyczą gmin, nie dotyczą terenów niepublicznych, a na nich opłata parkingowa jest pobierana codziennie.

d16vld2

Do Ministerstwa Infrastruktury skierowany został apel, poparty przez Związek Miast i Gmin Morskich, o możliwość pobierania przez mniejsze miejscowości opłat za parkowanie w weekendy i święta. Apel przygotował przewodniczący Rady Miejskiej Helu Marek Chroń.

— Podnosimy ten temat już od lat, ponieważ w większych miejscowościach, powyżej 100 tys. mieszkańców, są śródmiejskie strefy płatnego parkowania, ale nie można ich wprowadzać w mniejszych miejscowościach. Dlatego zaapelowaliśmy do Ministerstwa Infrastruktury, mieliśmy spotkania w ramach sejmowej Komisji Infrastruktury właśnie w tej sprawie, żebyśmy mogli wprowadzać strefy płatnego parkowania w mniejszych miejscowościach poza godzinami, które dzisiaj obowiązują, czyli również w weekendy i święta - mówi cytowany przez Portal Samorządowy Marcin Makowski, dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich.

d16vld2

Obecnie Ministerstwo Infrastruktury analizuje prośbę Związku Miast i Gmin Morskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16vld2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16vld2