Alerty na wakacyjnych wyspach. Władze zalecają pozostanie w domach
Służby ochrony zdrowia Wysp Kanaryjskich zachęcają mieszkańców do ponownego noszenia maseczek na twarzy i ograniczenia przebywania oraz uprawiania sportów na świeżym powietrzu. Powodem nie jest jednak Covid-19.
Departament Zdrowia Wysp Kanaryjskich wydał ostrzeżenie w związku z obecnością kalimy, czyli zjawiska pogodowego charakteryzującego się drobnym pyłem i piaskiem znad Sahary oddalonej od hiszpańskiego archipelagu o "zaledwie" 200 km.
Problemy na lotniskach
W tym tygodniu mgła spowodowaną kalimą ograniczyła widoczność do 3 tys. m, co spowodowało między innymi problemy na lotniskach. Najgorzej było 19 sierpnia 2024 r. na kanaryjskiej Lanzarote.
Z jedynego na tej wyspie lotniska César Manrique przekierowano kilka lotów, były też opóźnienia. Utrudnienia dotyczyły głównie lotów z Gran Canarii i Teneryfy Północnej, a także połączeń z Birmingham, Manchesteru i East Midlands. Loty z Wielkiej Brytanii przekierowano na lotnisko na sąsiedniej i oddalonej o 90 km Fuerteventurze, natomiast pozostałe zawracano na lotniska Gando na Gran Canarii i Los Rodeos na północnej Teneryfie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rzeka ludzi na ulicach polskiego miasta. Nie dało się przejść
Na kilku wyspach w ciągu najbliższych kilku dni mieszkańcom zaleca się podjęcie środków ostrożności, szczególnie osobom wrażliwym na jakość powietrza, takim jak dzieci, osoby starsze oraz osoby z alergią i chorobami układu oddechowego lub układu krążenia.
Skutki kalimy dla zdrowia człowieka
Dwutlenek azotu podczas kalimy jest niebezpieczny szczególnie w ciepłych miesiącach roku, ponieważ podrażnia on układ oddechowy.
Władze ostrzegają, że zawieszony pył przyczynia się do wysuszenia dróg oddechowych, a w wielu przypadkach może powodować zaostrzenie schorzeń lub objawów związanych z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Powoduje to wzrost liczby wizyt w placówkach ratunkowych i nierzadko także konieczność przyjęcia do szpitala.
Promieniotwórcze pierwiastki w pyle z Sahary
Dodatkowo według niedawno zakończonych badań naukowcy w pyle wykryli obecność pierwiastków promieniotwórczych, jak izotopu cezu-137, a także izotopy promieniotwórcze berylu i ołowiu, które mogą mieć związek z opadami radioaktywnymi – donosi hiszpańska gazeta "el Diario".
Docierający na Wyspy Kanaryjskie promieniotwórczy pierwiastek może pochodzić m.in. z testów jądrowych, które Francja przeprowadziła nad algierską częścią Sahary na początku lat 60. ubiegłego wieku. Nastąpiło wtedy 17 kontrolowanych wybuchów nuklearnych.
Według najnowszych badań winę za to mają też ponosić amerykańskie i sowieckie próby jądrowe z lat 50. i 60. ub. stulecia – dodaje hiszpańska gazeta "elPeriodico". Badania wykazały także, że w pyle kalimy znajdują się izotopy cezu, związane z wybuchem w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 r. oraz w Fukushimie w 2011 r.
Czytaj także: Na plaży pojawiły się niebieskie smoki. "Nie dotykać"
Alerty dla mieszkańców i turystów
Dlatego władze wprowadziły alerty dla mieszkańców Wysp Kanaryjskich oraz turystów i zachęcają ich do noszenia maseczek na zewnątrz oraz ograniczania pobytu na świeżym powietrzu, którego jakość jest porównywalna ze smogiem.
Czerwone ostrzeżenie (wysokie ryzyko) obowiązuje do 22 sierpnia, w gminach Santa Lucía de Tirajana i San Bartolomé de Tirajana, która obejmuje administracyjnie najpopularniejszy turystyczny kurorort Maspalomas na południu Gran Canarii.
Pomarańczowe ostrzeżenie (średnie ryzyko) obowiązuje także do 22 sierpnia 2024 r. w popularnej gminie turystycznej Mogán oraz w chętnie odwiedzanej przez wiele wycieczek malowniczej Tejedzie
Żółte ostrzeżenie (niskie ryzyko) obowiązuje na sąsiedniej Teneryfie, w rejonie miejscowości Candelaria i Santa Cruz de Tenerife.
Przy okazji kalimy na Wyspach Kanaryjskich pojawiły się niespotykane od kilku miesięcy opady deszczu, burze i silny wiatr.