Trwa ładowanie...

Niezwykły cmentarz w Polsce. Tam spoczywa ten, który "odkrył" Zakopane

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych, a jednym z najpiękniejszych miejsc, które warto odwiedzić w tym czasie, jest zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. To miejsce nie tylko o wielkiej wartości historycznej, ale również wyjątkowo malownicze, zwłaszcza w jesiennych barwach.

Cmentarz na Pęksowym BrzyzkuCmentarz na Pęksowym BrzyzkuŹródło: 7dni.pila.pl, fot: Krzysztof Dęga
d1hhv09
d1hhv09

Cmentarz ten założony w XIX w. jest najstarszym cmentarzem w Zakopanem i stanowi niezwykły punkt na mapie kultury Podhala.

Pęksowy Brzyzek

Nazwa Pęksowy Brzyzek pochodzi od nazwiska fundatora działki – Józefa Pęksy – oraz od słowa "brzyzek", które w gwarze góralskiej oznacza skarpę lub urwisko.

Jesień przynosi na cmentarz wyjątkowy urok. Kolorowe liście, które otaczają groby, tworzą niezwykły klimat, a malownicze widoki na góry dodają mistyczności temu miejscu. Spacer po nim w otoczeniu jesiennych barw to prawdziwe przeżycie, szczególnie w okresie Wszystkich Świętych, kiedy na grobach pojawiają się świece i kwiaty, wprowadzając spokojną, refleksyjną atmosferę.

d1hhv09

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niesamowite, co działo się w Kluszkowcach. "Dosłownie morze owiec"

Czyje groby na Pękasowym Brzyzku?

Malowniczo położony cmentarz to przede wszystkim miejsce spoczynku wielu zasłużonych postaci związanych z kulturą, sztuką i historią Podhala. Odwiedzając go, warto zatrzymać się przy grobach osób, które miały ogromny wpływ na rozwój Zakopanego i Tatr.

Grób Kornela Makuszyńskiego 7dni.pila.pl
Grób Kornela Makuszyńskiego Fot. Krzysztof DęgaŹródło: 7dni.pila.pl

Znajdują się tam groby:

Stanisława Witkiewicza – wybitnego architekta, malarza i pisarza, twórcy stylu zakopiańskiego. Jego grób jest jednym z najważniejszych miejsc na cmentarzu, stanowiąc symbol jego wkładu w rozwój kultury góralskiej.

d1hhv09

Tytusa Chałubińskiego – lekarza, przyrodnika, i "odkrywcy" Zakopanego. To dzięki jego działaniom Zakopane stało się popularnym uzdrowiskiem i ośrodkiem turystycznym. Jego zasługi dla regionu są nieocenione, dlatego jego grób cieszy się wielkim szacunkiem.

Władysława Hasiora – jednego z najbardziej awangardowych polskich artystów, znanego z oryginalnych rzeźb i instalacji. Jego prace, mocno osadzone w tradycji Podhala, budziły wiele emocji i nadal fascynują odwiedzających Zakopane.

Kazimierza Przerwy-Tetmajera – poety i prozaika, który w swoich utworach często inspirował się Tatrami i kulturą góralską. Jego poezja jest pełna miłości do gór, co uczyniło go jednym z najważniejszych literatów regionu.

d1hhv09

Kornela Makuszyńskiego – jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Autora uwielbianych przez dzieci książek, takich jak "Przygody Koziołka Matołka" oraz "Szatan z siódmej klasy", na stałe zapisał się w polskiej literaturze. Choć urodził się w innej części Polski, to Zakopane stało się jego drugim domem, gdzie spędził ostatnie lata życia.

Sabały (Jana Krzeptowskiego) – legendarnego gawędziarza, przewodnika tatrzańskiego i skrzypka, którego opowieści o górach i góralskiej kulturze przetrwały do dziś. Jego grób to symbol autentycznego ducha Podhala.

Marii Witkiewiczowej – matki Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), której wkład w wychowanie syna i podtrzymywanie tradycji rodzinnych jest nie do przecenienia.

Te wybitne postacie to tylko niektóre z osób pochowanych na Pęksowym Brzyzku. Spacerując po tym cmentarzu, można odkrywać groby innych, mniej znanych, ale równie ważnych dla Zakopanego i regionu osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hhv09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hhv09

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj