Trwa ładowanie...

Są prawdziwym cudem natury. To niesamowite skąd te jeziora biorą swój kolor

Różowe jeziora to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych fenomenów przyrody. Na całym świecie jest ich zaledwie kilka. Ludzie uważają je za cud natury. Wszystkie łączy podobna właściwość.

Są prawdziwym cudem natury. To niesamowite skąd te jeziora biorą swój kolorŹródło: Shutterstock.com
d2h760d
d2h760d

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest możliwe, że woda w jeziorze może przybrać tak bajkowy kolor? Odpowiedź jest prosta. To nie chemiczne skażenie, a woda nie jest zatruta. Swoje kolory różowe jeziora zawdzięczają obecności specjalnych glonów, a właściwie mikroalg z gatunku Dunaliella salina. Glony te lubują się w wodach o wysokim stopniu zasolenia. Gdy algi mają dostateczny dostęp do światła i odpowiednią temperaturę, zaczynają akumulować czerwony pigment, tzw.* astaksantynę. *

Jednym z takich jezior jest jezioro Hiller, znajdujące się na australijskiej wyspie Middle. Ma ok 600 metrów szerokości , a od oceanu oddziela je jedynie wąski pas ziemi. Różowy kolor tego jeziora jest, jak w pozostałych przypadkach najprawdopodobniej wynikiem wysokiego zasolenia i obecności alg produkujących czerwony barwnik. W odróżnieniu od innych jezior, jezioro Hiller nie zmienia swej barwy w zależności od temperatury. Utrzymuje kolor przez cały rok, a woda pozostaje różowa nawet po odseparowaniu jej i umieszczeniu w osobnym naczyniu.

Kolejnym miejscem, gdzie można zaobserwować to zjawisko jest, znajdujące się na półwyspie Zielonego Przylądka, * jezioro Retba* . Koncentracja soli w tym jeziorze jest tak wysoka, że tubylcy wyciągają ją z wody łopatami i składują na brzegu w postaci wielkich hałd.

Takie same właściwości przejawia hiszpańskie jezioro Torrevieja będące częścią parku natury de Las Lagunas de La Mata y Torrevieja. Dodatkową atrakcją tych jezior są żyjące w okolicy flamingi. Ciekawostką jest fakt, że ptaki te są naturalnie białe, a ich różowy kolor jest konsekwencją diety. Proces pigmentacji flamingów obrazuje doskonale przebieg łańcucha pokarmowego. Barwnik produkowany przez algi pochłaniany jest przez żyjące w jeziorach skorupiaki, które następnie spożywane są przez białe z natury flamingi. Pigment przechowywany w skorupach organizmów sprawia, że zjadające je ptaki przybierają podobny kolor.

Wśród niewielu zjawiskowych jezior znajdują się także Hutt Lagoon, położone w Zachodniej Australii, kanadyjskie Dusty Rose Lake, które swoją drogą nie zawiera ani alg, ani nie jest słone, a wygląd swój zawdzięcza mączce skalnej zawartej w otaczających ją skałach. Pink Lake, również usytuowane w okolicach Australii Zachodniej, Masazirgol * w Azerbejdżanie i *Quairading Pink Lake , położone niedaleko Quairading w Australii.

d2h760d

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: #KobietyNieZnająGranic: Australia

d2h760d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h760d