Trwa ładowanie...

Samolotem w Boże Narodzenie? Zobacz, kiedy najlepiej kupić bilet

Transport lotniczy przeżywa w ciągu roku dwa gorące okresy – podczas wakacji oraz w okolicach Bożego Narodzenia. Według statystyk Polacy coraz częściej decydują się na samolot, aby dotrzeć do rodzinnego domu na święta. Sprawdź, jak najlepiej zaplanować podróż, by przebiegła ona bez utrudnień.

Samolotem w Boże Narodzenie? Zobacz, kiedy najlepiej kupić biletŹródło: Shutterstock.com
d15r589
d15r589

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przypadają na podobny dzień tygodnia jak w roku poprzednim – na weekend. Zwyczaje Polaków związane z podróżowaniem w tym okresie mogą być zatem zbliżone. Warto więc sprawdzić, jak w 12 miesięcy temu rozłożyło się natężenie ruchu lotniczego w Polsce.

Nie planuj podróży na dzień przed wigilią

Cały tydzień poprzedzający święta jest dla obsług lotnisk i załóg samolotów bardzo pracowity. Jednakże ze statystyk wynika, że w 2016 r. najbardziej obleganymi dniami na polskich portach lotniczych były dwa dni przed wigilią. Wykonano wtedy łącznie 907 lotów z ponad 123 tys. pasażerów na pokładach samolotów.

– Warto podkreślić w tym kontekście, że rośnie liczba osób, które wyjeżdżają do rodzinnego domu w dniu wigilii. Z naszych danych wynika, że 24 grudnia 2016 r. 27,8 tys. osób zdecydowało się na podróż samolotem. To blisko o 20 proc. więcej niż w 2015 r. i o 45 proc. niż w 2014 r. – mówi Natalia Gębska z AirHelp.

Jak te dane przedstawiają się w podziale na poszczególne porty lotnicze? 23 grudnia był najbardziej obleganym dniem na obu lotniskach w Warszawie, a także we Wrocławiu oraz Katowicach. Dla obsługi portu lotniczego Modlin był to również 22 grudnia. W tym dniu najczęściej podróżowaliśmy także z Gdańska. Poznańskie lotnisko najwięcej lotów obsłużyło natomiast 21 grudnia, krakowskie – 20 grudnia, a bydgoskie – 19 grudnia.

d15r589

Wybierz lot poranny

Szukając połączeń lotniczych, AriHelp radzi, aby zwrócić uwagę na kursy poranne. Dane firmy za 2016 r. pokazują, że w godzinach pomiędzy 6:00 a 11:59 odbyło się najmniej lotów z utrudnieniami. Wskaźnik punktualności wyniósł wtedy ponad 70 proc. W gorszej sytuacji mogą znaleźć się ci, którzy nie mają zbyt wielkiego wyboru (przykładowo ze względu na pracę) i będą musieli zdecydować się na kurs w ciągu nocy – blisko połowa samolotów w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie w 2016 r. uległa opóźnieniu bądź została odwołana. Większa liczba utrudnionych kursów w godzinach nocnych może wynikać z kumulacji opóźnień z całego dnia.

Które trasy najbardziej problematyczne?

Wśród najbardziej popularnych połączeń przed Bożym Narodzeniem większość stanowią loty krajowe. W 2016 r. numerem jeden wśród nich okazała się relacja Gdańsk-Warszawa. Na drugim miejscu – Warszawa-Wrocław. Podium zamyka trasa pomiędzy Warszawą a Krakowem. Z danych za 2015 r. wyłania się takie samo zestawienie najczęściej wybieranych destynacji. Chętnie w ciągu świąt wyjeżdżamy również za granicę. Wśród najpopularniejszych kierunków międzynarodowych znalazły się Warszawa-Frankfurt, Warszawa-Paryż i Warszawa-Monachium.

Które z tych połączeń były najbardziej problematyczne? W 2016 r. najwięcej opóźnionych bądź odwołanych lotów odnotowano na trasie Gdańsk-Warszawa oraz Warszawa-Gdańsk. Ponadto z utrudnieniami w dotarciu do celu spotkali się pasażerowie relacji Warszawa-Kraków i Warszawa-Wrocław. Te połączenia były również najbardziej kłopotliwe w 2015 r.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Przed lotem poznaj swoje prawa

Niestety, nawet stosując się do powyższych rad, twój samolot może się spóźnić. Szczególnie w przypadku świąt taka sytuacja może być sporym utrudnieniem. – Jeśli opóźnienie lotu wyniosło 3 godz. lub więcej i nastąpiło na skutek czynników, na które przewoźnik miał wpływ (np. awaria samolotu, brak zastępstwa w przypadku choroby pilota) mamy prawo do odszkodowania, wynoszącego od 250 do nawet 600 euro (w zależności od długości podróży). Rekompensata pieniężna należy nam się także w przypadku tzw. overbookingu, czyli odmowy wejścia na pokład – tłumaczy Natalia Gębska.

d15r589

Wniosek o odszkodowanie można złożyć samemu lub skorzystać z pomocy firm, które wyręczają nas w przeprowadzeniu tej procedury. Pasażer po wypełnieniu krótkiego formularza online lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej otrzymuje informację, czy przysługuje mu rekompensata. Czasem zdarza się jednak, że opóźnienie lotu wynika z przyczyn losowych, niezależnych od przewoźnika, takich jak mgła, burza czy nagły strajk załogi lotniska. Wówczas nie przysługuje nam wprawdzie rekompensata pieniężna, ale warto upomnieć się o należny nam posiłek, dostęp do telefonu czy nocleg.

Źródło: AirHelp

Zobacz też: Świąteczne metro na torach

d15r589
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15r589