Trwa ładowanie...

Samolotem w Boże Narodzenie? Zobacz, kiedy najlepiej kupić bilet

Transport lotniczy przeżywa w ciągu roku dwa gorące okresy – podczas wakacji oraz w okolicach Bożego Narodzenia. Według statystyk Polacy coraz częściej decydują się na samolot, aby dotrzeć do rodzinnego domu na święta. Sprawdź, jak najlepiej zaplanować podróż, by przebiegła ona bez utrudnień.

Share
Samolotem w Boże Narodzenie? Zobacz, kiedy najlepiej kupić biletŹródło: Shutterstock.com
d4e44yb

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia przypadają na podobny dzień tygodnia jak w roku poprzednim – na weekend. Zwyczaje Polaków związane z podróżowaniem w tym okresie mogą być zatem zbliżone. Warto więc sprawdzić, jak w 12 miesięcy temu rozłożyło się natężenie ruchu lotniczego w Polsce.

Nie planuj podróży na dzień przed wigilią

Cały tydzień poprzedzający święta jest dla obsług lotnisk i załóg samolotów bardzo pracowity. Jednakże ze statystyk wynika, że w 2016 r. najbardziej obleganymi dniami na polskich portach lotniczych były dwa dni przed wigilią. Wykonano wtedy łącznie 907 lotów z ponad 123 tys. pasażerów na pokładach samolotów.

– Warto podkreślić w tym kontekście, że rośnie liczba osób, które wyjeżdżają do rodzinnego domu w dniu wigilii. Z naszych danych wynika, że 24 grudnia 2016 r. 27,8 tys. osób zdecydowało się na podróż samolotem. To blisko o 20 proc. więcej niż w 2015 r. i o 45 proc. niż w 2014 r. – mówi Natalia Gębska z AirHelp.

d4e44yb

Jak te dane przedstawiają się w podziale na poszczególne porty lotnicze? 23 grudnia był najbardziej obleganym dniem na obu lotniskach w Warszawie, a także we Wrocławiu oraz Katowicach. Dla obsługi portu lotniczego Modlin był to również 22 grudnia. W tym dniu najczęściej podróżowaliśmy także z Gdańska. Poznańskie lotnisko najwięcej lotów obsłużyło natomiast 21 grudnia, krakowskie – 20 grudnia, a bydgoskie – 19 grudnia.

Wybierz lot poranny

Szukając połączeń lotniczych, AriHelp radzi, aby zwrócić uwagę na kursy poranne. Dane firmy za 2016 r. pokazują, że w godzinach pomiędzy 6:00 a 11:59 odbyło się najmniej lotów z utrudnieniami. Wskaźnik punktualności wyniósł wtedy ponad 70 proc. W gorszej sytuacji mogą znaleźć się ci, którzy nie mają zbyt wielkiego wyboru (przykładowo ze względu na pracę) i będą musieli zdecydować się na kurs w ciągu nocy – blisko połowa samolotów w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie w 2016 r. uległa opóźnieniu bądź została odwołana. Większa liczba utrudnionych kursów w godzinach nocnych może wynikać z kumulacji opóźnień z całego dnia.

Które trasy najbardziej problematyczne?

Wśród najbardziej popularnych połączeń przed Bożym Narodzeniem większość stanowią loty krajowe. W 2016 r. numerem jeden wśród nich okazała się relacja Gdańsk-Warszawa. Na drugim miejscu – Warszawa-Wrocław. Podium zamyka trasa pomiędzy Warszawą a Krakowem. Z danych za 2015 r. wyłania się takie samo zestawienie najczęściej wybieranych destynacji. Chętnie w ciągu świąt wyjeżdżamy również za granicę. Wśród najpopularniejszych kierunków międzynarodowych znalazły się Warszawa-Frankfurt, Warszawa-Paryż i Warszawa-Monachium.

Które z tych połączeń były najbardziej problematyczne? W 2016 r. najwięcej opóźnionych bądź odwołanych lotów odnotowano na trasie Gdańsk-Warszawa oraz Warszawa-Gdańsk. Ponadto z utrudnieniami w dotarciu do celu spotkali się pasażerowie relacji Warszawa-Kraków i Warszawa-Wrocław. Te połączenia były również najbardziej kłopotliwe w 2015 r.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Przed lotem poznaj swoje prawa

Niestety, nawet stosując się do powyższych rad, twój samolot może się spóźnić. Szczególnie w przypadku świąt taka sytuacja może być sporym utrudnieniem. – Jeśli opóźnienie lotu wyniosło 3 godz. lub więcej i nastąpiło na skutek czynników, na które przewoźnik miał wpływ (np. awaria samolotu, brak zastępstwa w przypadku choroby pilota) mamy prawo do odszkodowania, wynoszącego od 250 do nawet 600 euro (w zależności od długości podróży). Rekompensata pieniężna należy nam się także w przypadku tzw. overbookingu, czyli odmowy wejścia na pokład – tłumaczy Natalia Gębska.

d4e44yb

Wniosek o odszkodowanie można złożyć samemu lub skorzystać z pomocy firm, które wyręczają nas w przeprowadzeniu tej procedury. Pasażer po wypełnieniu krótkiego formularza online lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej otrzymuje informację, czy przysługuje mu rekompensata. Czasem zdarza się jednak, że opóźnienie lotu wynika z przyczyn losowych, niezależnych od przewoźnika, takich jak mgła, burza czy nagły strajk załogi lotniska. Wówczas nie przysługuje nam wprawdzie rekompensata pieniężna, ale warto upomnieć się o należny nam posiłek, dostęp do telefonu czy nocleg.

Źródło: AirHelp

Zobacz też: Świąteczne metro na torach

d4e44yb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e44yb
d4e44yb