Samos, czyli prawdziwa grecka perełka. To wyspa, o której mało kto słyszał
Samos to grecka wyspa na Morzu Egejskim, która leży blisko zachodniego wybrzeża Turcji. Zachwyca pięknymi krajobrazami i ciekawą historią. Nie jest tak popularna jak Zakynthos czy Kreta, ale powoli zaczyna pojawiać się w ofercie polskich biur podróży. Oto największe atrakcje Samos.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Samos przez wiele osób uważana jest za prawdziwą grecką perełkę. Co więcej, wyspa ta nie jest bardzo popularna wśród turystów, więc można odpocząć tam z dala od zgiełku i tłumów. Na miejscu są nie tylko malownicze plaże i lazurowe wody Morza Egejskiego, ale również liczne zabytki.
Warto podkreślić, że niemal cała wyspa jest zadrzewiona i zielona oraz obfituje w żyzne gleby. Z tego względu można zobaczyć tam liczne uprawy winorośli, oliwek, cytrusów, róż oraz tytoniu - stanowią one ok. 70 proc. powierzchni tego skrawka lądu.
Wyspa Samos jest wyjątkowym miejscem również z innych powodów. Z mitologii greckiej wiemy, że właśnie tam urodziła się Hera, czyli bogini niebios oraz płodności, patronka macierzyństwa, opiekunka małżeństwa, piękna i rodziny. Co więcej, prawdopodobnie przyszli tam na świat również Epikur i Pitagoras - a kubek Pitagorasa to jedna z najpopularniejszych pamiątek z Samos.
- Samos to jedna z najbardziej zielonych greckich wysp kusząca wspaniałymi krajobrazami i ukrytymi plażami. Wśród polskich turystów nadal jest jeszcze mało znana i dlatego może być idealną opcją dla osób, które chcą spędzić spokojne, kameralne wakacje. Nie ma tam głośnych kurortów, ale atrakcji dla pragnących poznać grecką kulturę i historię nie brakuje - mówi Agata Biernat z Wakacje.pl.
Wycieczki na Samos od 1,8 tys. zł
Wakacje na Samos są dostępne w ofercie biur podróży. Loty na wyspę realizowane są z trzech lotnisk - Warszawy, Katowic i Poznania. Wypoczywać możemy w różnych częściach wyspy, m.in. w Kokkari, Pitagorio, Karlovassi czy stolicy Samos. Do wyboru mamy zarówno obiekty dwu i trzygwiazdkowe z własnym wyżywieniem lub śniadaniami (idealne dla osób preferujących aktywne spędzanie czasu na wyspie i posiłki w lokalnych restauracjach), jak i cztero- oraz pięciogwiazdkowe hotele z formułą all inclusive, basenami i bezpośrednim dostępem do plaży.
Ceny wyjazdów tuż przed wakacjami szkolnymi - czyli przed wysokim sezonem w Grecji - rozpoczynają się od 1,8 tys. zł za osobę (trzygwiazdkowy hotel, własne wyżywienie). Tygodniowy pobyt na Samos w czerwcu w hotelu z formułą all inclusive to koszt od 2,8 tys. zł za osobę.
Co warto zobaczyć na Samos? Atrakcje, które trzeba zobaczyć
Punktem obowiązkowym jest Pitagorio, czyli miasteczko zlokalizowane na południowym wschodzie Samos. W starożytności było jednym z najważniejszych ośrodków na wyspie. Do dziś można podziwiać tam piękny port, który wciąż znajduje się w tym samym miejscu. Szczególnym miejscem jest kompleks ruin pitagorejonu, który w 1992 roku - wraz z pobliskim Herajonem - wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Pitagorio warte uwagi są również tzw. niebieska uliczka w narodowych barwach Grecji, Muzeum Archeologiczne oraz klasztor Moni Panagias Spilianis.
Oczywiście nie można ominąć Tunelu Eupalinosa, czyli akweduktu znajdującego się w ponad 1000-metrowym tunelu, który przez ponad tysiąc lat dostarczał wodę do miasta. To prawdziwe dzieło starożytnych inżynierów - drugiego takiego próżno szukać na świecie.
Ciekawa jest również stolica Samos, czyli miasto noszące tę samą nazwę co wyspa. Działają tam dwa interesujące muzea - jedno poświęcone jest archeologi, a drugie winiarstwu. Co więcej, warto również odwiedzić kościół Agios Spyridon. Dzięki rozległemu położeniu na wybrzeżu z wielu punktów rozciągają się piękne widoki.
Urocze miasteczka na Samos
Ta grecka wyspa jest świetnym kierunkiem dla osób, które lubią odkrywać niepozorne miejsca położone poza utartym szlakiem. Na Samos nie brakuje malowniczych miasteczek. Jednym z nich jest Marathokampos, które słynie z pięknego monastyru. Warto nie tylko zobaczyć samą świątynię wewnątrz, ale i pospacerować po krętych uliczkach tej miejscowości.
Z kolei położone ok. 4 km od wybrzeża Vourliotes zachwyca typowym greckim klimatem i pięknymi widokami. Widząc pobielone ściany budynków kontrastujące z kolorowymi drzwiami i okiennicami, trudno odmówić sobie wykonania chociaż kilku zdjęć.
Nie warto omijać też popularnego wśród turystów Kokkari, które jest zlokalizowane na północy wyspy. Sprzyjające warunki atmosferyczne sprawiają, że przyjeżdża tam wielu miłośników sportów wodnych. To również dobra baza wypadowa do pieszych wędrówek na górę Ambelos. Co więcej, właśnie tam znajduje się kościół św. Mikołaja, który jest największym na wyspie.
Samos - plaże, których nie można ominąć
Wyspa może pochwalić się wieloma pięknymi plażami - niektóre są prawdziwymi perełkami. Dzięki temu, że Samos jest niewielka, z łatwością można odwiedzić większość z nich podczas tygodniowego urlopu.
Znajdziemy zarówno plaże żwirowe - m.in. popularną wśród turystów Karlovassi, mająca kształt półksiężyca Tsamadou, Potami czy znajdującą się w zatoczce plażę Lemonakia - jak i piaszczyste, m.in. idealną dla rodzin z dziećmi Psili Ammos czy Megalo Seitani. Warto uwagi są również plaże mieszane (piaskowo-żwirowe), m.in. Votsalakia, Glicorisa czy Potokaki.
Aktywny wypoczynek na Samos
Warto podkreślić, że Samos przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom plażowania i błogiego relaksu. Również osoby, które lubią spędzać czas aktywnie będą miały co robić. Po pierwsze na Samos panują doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu - szczególnie w okolicach Kokkari, Pitagorio czy Mykali. Po drugie wody otaczające wyspę są ciekawe dla nurków i zachwycają bogactwem fauny oraz flory.
Co więcej, Samos to świetne miejsce dla amatorów pieszych wędrówek. Na wyspie wytyczonych jest ok. 260 km szlaków turystycznych o różnej trudności i długości, większość znajduje się w jej północnej części.
Zobacz także: Nieodkryty sekret Grecji. Wyspa Milos
Kiedy warto wybrać się na Samos?
Pogoda na Samos najlepsza jest od kwietnia aż do listopada. Termin wyjazdu warto dopasować do planowanych aktywności. Od czerwca do końca sierpnia temperatury nierzadko przekraczają 30 st. C., więc upały uniemożliwiają długie wędrówki. Z kolei w maju czy we wrześniu nadal są stosunkowo wysokie (ok. 20-24 st. C.) i sprzyjają zwiedzaniu, aktywnemu wypoczynkowi w górach i plażowaniu nawet w południe.
Wakacje 2022. Czy to dobry moment na rezerwacje wycieczek?
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.