Sark - sekretna wyspa Europy

Położona na kanale La Manche, 32 kilometry od wybrzeża Normandii, wyspa Sark to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Europie. Ze względów politycznych wraz z innymi Wyspami Normandzkimi zaliczana jest do Wielkiej Brytanii. Ta jedyna w swoim rodzaju monarchia dziedziczna, pod władzą seniora, uznaje zwierzchność królowej Anglii, jednak formalnie nie jest częścią ani Zjednoczonego Królestwa, ani Unii Europejskiej. Na wyspie można poczuć się momentami jak w średniowieczu. Wiele praw sprzed wieków zachowało się do czasów współczesnych. Jednym z nich, bardzo kontrowersyjnym, jest "prawo pierwszej nocy", dające seniorowi wyspy przywilej pozbawienia dziewictwa świeżo poślubionej żony zależnych mu mężczyzn. Poznajcie bliżej ten niezwykły zakątek Europy!

Sark - sekretna wyspa Europy
Źródło zdjęć: © Licencja CC by Phillip Capper, Wikimedia Commons

1 / 6

Wyspa Sark - w tym miejscu czas się zatrzymał

Obraz
© Licencja CC by Phillip Capper, Wikimedia Commons

Położona na kanale La Manche, 32 kilometry od wybrzeża Normandii, wyspa Sark to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Europie. Ze względów politycznych wraz z innymi Wyspami Normandzkimi *zaliczana jest do Wielkiej Brytanii. Ta jedyna w swoim rodzaju monarchia dziedziczna, pod władzą seniora, uznaje zwierzchność królowej Anglii, jednak formalnie nie jest częścią ani Zjednoczonego Królestwa, ani Unii Europejskiej. Na wyspie można poczuć się momentami jak w średniowieczu. Wiele praw sprzed wieków zachowało się do czasów współczesnych. Jednym z nich, bardzo kontrowersyjnym, jest "prawo pierwszej nocy", dające seniorowi wyspy przywilej *pozbawienia dziewictwa świeżo poślubionych żon zależnych mu mężczyzn. Poznajcie bliżej ten niezwykły zakątek Europy!

if/udm

2 / 6

Wyspa Sark - w tym miejscu czas się zatrzymał

Obraz
© chris2766 - Fotolia.com

Wyspa Sark *ma 5,5 km kw., a liczba mieszkańców wynosi 620 osób. Większość z nich mówi po angielsku, a wśród najstarszych mieszkańców wciąż zachował się język _ Sercquiais _, charakterystyczny dla wyspy i zbliżony najbardziej do normandzkiego. Przez długie lata obowiązywał tu system feudalny. *Władca wyspy - Wielki Suwerenny Pan Sarku - dzierżawił ziemię 40 panom feudalnym i składał daninę w wysokości 1,79 funta szterlinga (równowartości 1/20 uposażenia rycerza w XVI wieku) królowi Anglii. Dopiero na początku XXI wieku doszło do ogromnych zmian. W 2008 roku wprowadzono tu demokrację i tym samym formalnie zlikwidowano ostatni system feudalny w Europie.

3 / 6

Wyspa Sark - w tym miejscu czas się zatrzymał

Obraz
© Chris Duffy - Shutterstock

Na Sarku funkcjonuje 30-osobowy parlament, którego członkowie wybierani są w wyborach. Mimo zmian, wiele zwyczajów zachowało się do dziś. Seniorowi, którym jest obecnie 87-letni Michael Beaumont, płaci się podatek. Wciąż jako jedyny na wyspie ma on prawo posiadać... gołębie i niewykastrowanego psa. Formalnie zachował też "prawo pierwszej nocy", jednak przywilej od dawna nie jest egzekwowany.

4 / 6

Wyspa Sark - w tym miejscu czas się zatrzymał

Obraz
© chris2766 - Fotolia.com

Bardzo długo na wyspie obowiązywało prawo męża do wychłostania żony, o ile kij nie był grubszy od jego najmniejszego palca. System prawny dyskryminował kobiety także pod względem dziedziczenia. Do 1999 roku dziedziczyli synowie, a nie córki. Do 2003 roku na Sarku nie uznawano rozwodów, a do 2004 roku obowiązywała kara śmierci.

5 / 6

Wyspa Sark - w tym miejscu czas się zatrzymał

Obraz
© chris2766 - Shutterstock

Na wyspie nie ma ruchu samochodowego - mieszkańcy poruszają się zaprzęgami konnymi i rowerami. Jedyne pojazdy silnikowe, których można używać na Sarku, to ciągniki. Służą one także do transportu ambulansu, który na wyspie funkcjonuje w formie... przyczepy. Na ulicach nie ma latarni, są tu dwa puby (zamknięte w niedziele) i jedna cela więzienna. Co ciekawe, policjanci wybierani są wśród mieszkańców na 2-letnie kadencje - oddział liczy 2 osoby.

6 / 6

Wyspa Sark - w tym miejscu czas się zatrzymał

Obraz
© davidyoung11111 - Fotolia.com

Jak dotrzeć na Sark?

Wyspa nie posiada własnego lotniska. Można się tu dostać promem z sąsiedniej wyspy Guernsey. Podróż trwa 55 minut. Na Guernsey dolecimy m.in. z Londynu. Jadąć na Sark należy wziąć ze sobą zapas gotówki. Nie ma tu bankomatów, pieniądze można wypłacić tylko w banku otwartym od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00 i 14:00-15:00. Walutą obowiązującą jest funt Guernsey, będący lokalną odmianą funta szterlinga.

if/udm

Komentarze (1)