Sensacyjne odkrycie na Kujawach. Znaleziono kurhan sprzed ponad 5,5 tys. lat
Archeolodzy z Łodzi odnaleźli w rejonie Sarnowa na Kujawach kurhan sprzed ponad 5,5 tys. lat . Jest prawdopodobnie kilkaset lat starszy niż znane już grobowce megalityczne z tego terenu.
W rejonie cmentarzyska megalitycznego sprzed 5,5 tys. lat w Sarnowie w gm. Lubraniec na Kujawach archeolodzy odnaleźli fragmenty naczyń oraz przedmiotów krzemiennych.
Kurhan na Kujawach może pochodzić sprzed 5 tys. lat
Naukowcy z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego (MAiE) w Łodzi mogą mówić o zaskakującym wyniku czwartego sezonu badań archeologicznych. Badacze natknęli się na niewielki pagórek z dużą liczbą kamieni, w polu niedaleko Lasu Sarnowskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Pagórek, częściowo zniwelowany przez prowadzone tam prace rolne, okazał się kurhanem, który prawdopodobnie został wzniesiony przez społeczność zamieszkującą teren obecnych Kujaw. Zdaniem łódzkich archeologów, kurhan może być nawet kilkaset lat starszy niż znane już pobliskie megality kujawskie.
- Jest to wyjątkowe odkrycie, ponieważ podobne formy kurhanów występują głównie w Czechach i Niemczech. Na obecnym etapie badań rozpoznaliśmy pozostałości nasypu i płaszcza kamiennego. W centrum kurhanu zachował się bruk kamienny, który przykrywa jamę grobową. Dalsze prace pozwolą na dokładne ustalenie, kiedy kurhan powstał - powiedział PAP Piotr Papiernik, kierownik badań.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Na Kujawach znajdują się najstarsze tego typu zabytki w Polsce
- To już czwarty sezon archeologicznych badań wykopaliskowych w rejonie cmentarzyska megalitycznego sprzed 5,5 tys. lat w Sarnowie w gm. Lubraniec. W tym roku prace skoncentrowane są w miejscu, gdzie zarejestrowano pozostałości osady społeczności, która zbudowała monumentalne grobowce, znajdujące się w Parku Kulturowym Sarnowo - poinformowała PAP Ida Wojnarowska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Prace prowadzone są przez łódzkie muzeum we współpracy z Fundacją Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego oraz Urzędem Gminy i Miasta Lubraniec.
W rejonie południowych Kujaw znajdują się odkryte przed laty zespoły grobowców sprzed 5-4,5 tys. lat. Te monumentalne, długie na kilkadziesiąt metrów obiekty zbudowane z kamieni, znajdują się w rejonie wsi Sarnowo i Wietrzychowice. Nazywane są megalitami kujawskimi i są prawdopodobnie najstarszymi zabytkami architektury w Polsce.