Trwa ładowanie...

Sesja zdjęciowa albo ślub w Tatrach? Trzeba liczyć się ze sporymi wydatkami

Choć fotografowanie czy filmowanie w Tatrzańskim Parku Narodowym na własne potrzeby jest dozwolone i bezpłatne, to chcąc wykonać np. sesję ślubną trzeba nie tylko zapłacić, ale i pozyskać odpowiednią zgodę. Niemało zapłacą też ci, którzy na terenie TPN będą nagrywać reklamę albo brać ślub cywilny.

Za zdjęcia ślubne w TPN trzeba dodatkowo zapłacić Za zdjęcia ślubne w TPN trzeba dodatkowo zapłacić Źródło: Adobe Stock, fot: two rabbits
d15cifl
d15cifl

Profesjonalne filmowanie i fotografowanie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego wymaga pisemnego zezwolenia dyrektora, które wydawane jest po złożeniu odpowiedniego wniosku. W przypadku chęci zrealizowania zdjęć filmowych należy złożyć go z co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem, a w przypadku fotografowania na szlaku turystycznym uroczystości rodzinnych (np. sesje ślubne) wystarczą dwa dni. Wniosek należy złożyć online za pośrednictwem odpowiedniego formularza na stronie www.tpn.pl/kontakt/zalatw-sprawe/formularz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Smacznego: przepis na budyń jaglany z marakują

Jednak uzyskanie zgody to dopiero jedno, oprócz tego trzeba jeszcze zapłacić i - w wielu przypadkach - są to niemałe kwoty. Jedynie osoby tworzące materiał filmowy wykorzystywany w cyklicznych serwisach informacyjnych, pogodowych, reportażach itp. - nic za to nie zapłacą, jeśli będzie realizowany na szlakach TPN (opłata za realizację go poza szlakiem to 1 tys. zł).

d15cifl

Nawet 20 tys. zł za dzień

W przypadku filmów edukacyjnych za każdy dzień zdjęciowy trzeba zapłacić 500 (zdjęcia ze szlaku turystycznego) lub 1 tys. zł (zdjęcia poza szlakiem turystycznym). Zdecydowanie więcej kosztują nagrania komercyjne i reklamowe, to 10 tys. zł (za dzień w przypadku kampanii reklamowych dla mediów masowego przekazu), 5 tys. zł (za dzień w przypadku kampanii z treściami edukacyjnymi) lub nawet 20 tys. zł za dzień, jeśli zdjęcia realizowane są poza szlakiem.

Z kolei za nagranie materiału filmowego wykorzystywanego w programach rozrywkowych, serialach itp. trzeba zapłacić odpowiednio 2 tys. zł (zdjęcia ze szlaku turystycznego) lub 10 tys. zł (zdjęcia poza szlakiem turystycznym).

Sesja ślubna w Tatrach? Nie obejdzie się bez opłat

Fotografowanie jest nieco tańsze niż filmowanie, ale sesja zdjęciowa do kampanii reklamowej to wydatek 5 tys. zł. Z kolei fotografowanie na szlaku turystycznym uroczystości rodzinnych (np. sesje ślubne) to 150 zł za każdy dzień zdjęciowy, ale fotograf może wykupić roczny abonament za 1 tys. zł.

- W trakcie wykonywania zdjęć nie zezwala się na zejście ze szlaku i użycie drona. Uczestnicy sesji mają obowiązek przestrzegania przepisów obowiązujących w parku. Zezwolenie zwalnia fotografa oraz parę młodą z opłat za wstęp do TPN - czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jak dodano, nie ma możliwości uzyskania zezwolenia na wjazd samochodem w celu wykonywania sesji ślubnych.

d15cifl

Co więcej, w Tatrzańskim Park Narodowym można zorganizować też ceremonię ślubną z udziałem urzędnika stanu cywilnego. Wiąże się to z wydatkiem w wysokości 2 tys. zł. Może się ona odbyć w wyznaczonych przez park miejscach - są to m.in. Polana Chochołowska, Smreczyński Staw w Dolinie Kościeliskiej, Polana Strążyska, Kalatówki, Kasprowy Wierch oraz Morskie Oko.

Źródło: Tatrzański Park Narodowy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Spotkał się z ówczesnym księciem Karolem w Tatrach. Tak wspomina ten dzień

d15cifl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15cifl