Słynny zabytek niebezpiecznie się chwieje. Został zagrodzony barierkami
Stan jednego ze słynnych zabytków włoskich znacznie się pogorszył w ostatnich latach. Jedna z dwóch krzywych wież zaczęła się kołysać - alarmują eksperci. Ze względów bezpieczeństwa została otoczona barierkami i turyści ani mieszkańcy nie mogą znajdować się w jej bezpośrednim sąsiedztwie.
Specjaliści są zaniepokojeni stanem jednej ze słynnych, średniowiecznych wież znajdujących się w Bolonii. Garisenda jest w coraz gorszym stanie. Wykryto, że smukła, wysoka konstrukcja kołysze się staje się coraz niej stabilna. Ze względów bezpieczeństwa zabytek otoczono już barierkami oraz zmieniono ruch uliczny wokół niego.
"Garisenda jest chora" – alarmuje miejscowy dziennik "Il Resto del Carlino". Dziennikarze zarzucają władzom miasta, że zmarnowały cenny czas na ratowanie zagrożonych zabytków. Podkreślają także, że błędem było utrzymywanie ruchu autobusów i autokarów w bezpośrednim sąsiedztwie tak cennych budowli.
Kiedyś w Bolonii było aż 180 wież
Dwie zabytkowe wieże Asinella i Garisenda znajdujące się samym sercu Bolonii, są uważane za najsłynniejszy symbol miasta – zaraz obok Neptuna oraz bazyliki San Petronio. Na przełomie XII i XIII w., w Bolonii stało ponad 180 podobnych wież, dziś pozostało z nich około 20. Ich cel i zastosowanie było różne, jedne służyły jako wieże obronne, inne wykorzystywano np. w celach mieszkalnych. Przede wszystkim jednak miały świadczyć o majątku i potędze rodu, którego były własnością.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie tylko plaże i morze. Adriatycki kraj skrywa bajkowe miejsca
Krzywe wieże w Bolonii
Obecnie wież nie zostało wiele, ale dwie stały się bardzo popularne: Asinella i Garisenda. Znane są jako "krzywe wieże w Bolonii". Obie zostały zbudowane pomiędzy 1109 a 1119 r. Asinella jest najwyższą zachowaną wieżą mieszkalną w Bolonii – jej wysokość to 97,2 m. Odchylenie wieży od pionu w kierunku zachodnim obecnie wynosi 2,23 m i nie powiększa się.
Garisenda jest niższa, ma 48 m wysokości, ale jest znacznie bardziej pochylona. Odchylenie tej wieży od pionu wynosi 3,22 m. W ostatnim czasie eksperci zauważyli, że Garisenda zaczyna się jeszcze mocniej odkształcać. Ta obserwacja spowodowała podniesienie stanu czujności służb miejskich i konserwatorskich do najwyższego poziomu.
Władze miasta podjęły decyzję o natychmiastowym zamknięciu terenu wokół Garisendy, otoczeniu jej barierkami i zmianie ruchu ulicznego w pobliżu.
Odbudowa będzie bardzo kosztowna
Osoby sprawujące nadzór nad zabytkami zaapelowały do burmistrza Matteo Lepore o pilne przeprowadzenie prac konserwacyjnych. Boloński dziennik przypomina, że zabytek jest w złym stanie od dłuższego czasu, a w obecnej sytuacji konieczne są szczegółowe ekspertyzy techniczne i natychmiastowe działania.
Choć niewiadomych jest wiele, pewne jest, że odbudowa słynnego zabytku nie będzie tanim przedsięwzięciem. Na "wyleczenie" Garisendy potrzeba 5 mln euro z krajowego planu odbudowy.
Trwa ładowanie wpisu: twitter