Srebrna Góra, czyli jedna z najbardziej malowniczych miejscowości Dolnego Śląska
Szukając atrakcyjnych miejsc urlopowych, warto zwrócić uwagę na rejon Dolnego Śląska. Na turystów czekają tam zarówno górskie kurorty czy malownicze uzdrowiska, jak i mniej zadeptane miejsca. Do takich z pewnością należy Srebrna Góra.
Srebrna Góra to jedna z bardziej malowniczych miejscowości Dolnego Śląska. Położona jest w dolinie oddzielającej Góry Sowie od Gór Bardzkich, na wysokości ok. 400-600 m n.p.m. Dzięki temu turyści mogą podziwiać podczas pobytu niesamowite widoki.
Miejscowość została założona w XIV w. jako górnicza osada. Już sama nazwa wskazuje, jaki kruszec był tu wydobywany - okolica słynęła z bogatych rud srebra. Rozwój górnictwa przerwały wojny husyckie i uszkodzenia kopalń. W XVI w. nastąpił ponowny rozkwit Srebrnej Góry, która zyskała nawet prawa miejskie. Jednak wydobycie srebra szybko przestało być opłacalne i zaniechano go wkrótce po zakończeniu wojny trzydziestoletniej.
Twierdza Srebrna Góra
Turystów przyciąga nie tylko atrakcyjna lokalizacja miejscowości. Hitem jest największa górska twierdza w Europie wzniesiona w latach 1765-1777. Zachowała się w naprawdę świetnym stanie, a do tego jest udostępniona dla ruchu turystycznego.
W dawnej pruskiej twierdzy znajduje się ponad sto pomieszczeń fortecznych - tzw. kazamat - rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnia, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czyniły fort samodzielnym i samowystarczalnym, wszak nagromadzone zapasy miały wystarczyć na pięć miesięcy oblężenia.
Twierdzę w Srebrnej Górze można zwiedzać przez cały rok. Towarzyszy w tym przewodnik, przed którym miejsce to nie ma tajemnic! Warto wejść także na punkt widokowy, z którego podziwiać można rozległy krajobraz - w tym na szczyt Biskupiej Kopy w paśmie Gór Opawskich czy Śnieżnika w Masywie Śnieżnika.
Co warto zobaczyć w Srebrnej Górze?
Chociaż sama twierdza jest niewątpliwie ogromną okolicy, to omijanie samej miejscowości będzie błędem. Na uwagę zasługuje klimatyczna zabudowa rynku, gdzie zachowało się kilka charakterystycznych dla Dolnego Śląska kamienic.
Ciekawostkę stanowi też zabytkowe schronisko górskie, które dawniej należało do PTTK. Mieszczą się w nim klimatyczny pensjonat i restauracja, utrzymane w charakterystycznym dla willi stylu szwajcarskim. Można tam więc wstąpić podczas wędrówki na Przełęcz Srebrną, a nawet wynająć pokój (oferta dostępna jest na Nocowanie.pl).
W Srebrnej Górze można zobaczyć również zabytki techniki, a dokładnie wiadukty oraz wiszący most, leżące na trasie dawnej kolejki sowiogórskiej, powstałej na przełomie XIX i XX stulecia. Jej długość wynosiła 62 km, prowadziła ona z Dzierżoniowa do Radkowa.
Miała być atrakcją turystyczną i jednocześnie służyć do transportu węgla, ale plany okazały się niewypałem. Chociaż przejażdżka niewątpliwie dostarczała niesamowitych widoków, to linia nie cieszyła się zbyt dużym zainteresowaniem. Ostatecznie odcinek w okolicy Srebrnej Góry zamknięto w latach 30. XX wieku.
Sporą atrakcją w tym regionie są bez wątpienia także trasy enduro, będące częścią Strefy MTB Sudety. To największy w Polsce system górskich tras rowerowych, liczący łącznie aż 550 km. Wytyczono je na obszarze rozciągającym się od Kochanowa aż do Barda. Jednak nawet osoby, które nie interesują się tym sportem, nie będą zawiedzione pobytem w Srebrnej Górze. Pamiętajmy, że do dyspozycji turystów jest też gęsta sieć szlaków turystycznych na terenie Gór Sowich.