Trwa ładowanie...

Starożytny cmentarz w Bejscach. Archeolodzy odkryli groby wojowników

Spopielone szczątki wojowników i broń w postaci żelaznych mieczy oraz grot włóczni liczą ok. 2 tys. lat. Nowo odkryta archeologiczna perełka w woj. świętokrzyskim znajduje się na terenie o powierzchni hektara. Badacze są pod wrażeniem znaleziska pochodzącego z czasów Chrystusa.

Starożytny cmentarz w Bejscach. Archeolodzy odkryli groby wojownikówŹródło: Shutterstock.com
d2yk86j
d2yk86j

Groby pradawnych wojowników są bardzo zniszczone, ponieważ cmentarzysko znajduje się na polu uprawnym. – Nie wiemy dokładnie, ile było grobów na cmentarzysku, ponieważ badania są jeszcze na wstępnym etapie, a groby są zniszczone i często rozwleczone na dużej powierzchni pola – przekazał kierownik badań, Jan Bulas z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagielońskiego.

Na 200 m kw. udało się odkryć co najmniej 20 pochówków. Nie jest to jednak sprecyzowana liczba, ponieważ część grobów odkrytych w trakcie wykopalisk jest bardzo zniszczonych. Równie naruszone jest wyposażenie grobów, które poddano analizie i konserwacji.

W Bejscach znaleziono także dziewięć grotów włóczni bądź oszczepów. Łączna liczba artefaktów odnalezionych przez archeologów w tym miejscu wynosi 200. Odnalezione zostały też liczne przedmioty kamienne, gliniane i kościane.

d2yk86j

Wciąż wiele tajemnic

W czasie wykopalisk archeolodzy natknęli się na pozostałości po zagadkowych kwadratowych strukturach - w planie są kwadratowe, a w przekroju najczęściej trójkątne.

– Podobne założenia, tzw. obiekty rowkowe, znane są z innych cmentarzysk z tego okresu w południowej Polsce, ale ich funkcja jest dla nas ciągle niejasna. W Bejscach znaleźliśmy w nich fragmenty naczyń ceramicznych, jak również przedmiotów metalowych - opowiada. Co ciekawe wszystkie są zorientowane według głównych stron świata. W ocenie archeologa mogą one mieć związek z wyznaczaniem przestrzeni na nekropolach dla poszczególnych rodów lub rodzin.

Nie jest jasne, z jakim ludem należy wiązać osoby pochowane na cmentarzysku. Na podstawie odkrywanych naczyń i zabytków archeolodzy określają tę grupę ludności jako społeczność kultury przeworskiej. Mogli być również przedstawicielami Związku Luijskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Niesamowite odkrycie w grobowcu sprzed 2000 lat. Wygląda jak iPhone

d2yk86j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yk86j