Stocznia Gdańska na światowej liście UNESCO. Kolejna próba wpisania zabytku
Dziś w Paryżu ma zostać złożony wniosek o wpisanie terenów zabytkowej Stoczni Gdańskiej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego pozytywne rozpatrzenie oznaczałoby lepszą promocję miasta za granicą i ne odbierałoby możliwości przekształcenia terenów stoczniowych w nowoczesną dzielnicę.
Za przygotowanie wniosku odpowiedzialny był Narodowy Instytut Dziedzictwa z gdańskim oddziałem terenowym. Ma on zostać złożony właśnie dziś, w siedzibie UNESCO w Paryżu. Wnioskodawcy zapewniają, że wpisanie stoczni na listę UNESCO wcale nie oznacza, że jej tereny zostaną przekształcone w "skansen".
Projekt zarządzania dawną Stocznią Gdańską ma być kompromisem, który jednocześnie pomoże otoczyć ochroną istniejącą zabudowę, a z drugiej strony umożliwi stworzenie w jej okolicy nowoczesnej dzielnicy.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
- Miastu zależy, aby pogodzić ochronę dziedzictwa terenów Stoczni Gdańskiej, wyjątkowości tego terenu z nową zabudową. Chcielibyśmy, aby w tym miejscu powstała nowoczesna dzielnica, która obok zabytków i pamiątek po Solidarności będzie posiadała nową zabudowę o różnych funkcjach: mieszkaniowych, kulturalnych, usługowych, a nawet przemysłowych, ponieważ produkcja stoczniowa nadal trwa. Sukcesem tej inicjatywy jest pogodzenie historii tego miejsca z nowoczesnością i potrzebami miasta – mówi w rozmowie z "Tójmiasto.pl" Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji.
Ostatnia próba wpisania Stoczni Gdańskiej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miała miejsce ponad dekadę temu. Wniosek złożony w 2009 r. został odrzucony, ponieważ miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszczał w tym obszarze nową, w tym także wysokościową zabudowę.
Na przestrzeni lat udało się jednak wykluczyć możliwość budowy wysokościowców. Osiągnięto to wpisując kolejne fragmenty dawnej Stoczni Gdańskiej do rejestru zabytków.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl