Trwa ładowanie...

Strobl. Kawiarnia sprzedaje kawę i ciastka tylko niezaszczepionym

W miejscowości Strobl w Austrii właścicielka sklepu z żywnością ekologiczną i małej kawiarni podaje kawę i ciasto tylko osobom, które nie zostały zaszczepione. Ci, którzy są zaszczepieni, nie są obsługiwani.

Kawa - zdjęcie ilustracyjneKawa - zdjęcie ilustracyjneŹródło: Adobe Stock
d1159ty
d1159ty

Strobl to malownicza miejscowość znana jest jako ośrodek turystyczny nad jeziorem Wolfgangsee. Jest w niej promenada i liczne rzeźby przedstawiające znanych artystów. Stało się o niej teraz głośno ze względu na kontrowersyjną decyzję właścicielki kawiarni. Zdecydowała jednak, że nie będzie stosować się do zaleceń rządu i zaszczepionych nie obsługuje. Jak to sprawdza? Nie wiadomo.

To o tyle zaskakujące, że ze względu na pandemię, w Austrii w restauracjach bez pokazania zdrowotnego zaświadczenia nie otrzymamy obecnie menu.

Kontrowersyjna decyzja w Strobl

Burmistrz Strobl Josef Weikinger przyznał, że z prawnego punktu widzenia decyzja właścicielki kawiarnii jest w porządku. "Można się tylko z tego śmiać (...) i zaapelować do gości, żeby tam nie szli" - powiedział w wywiadzie dla telewizji ORF.

Dziennikarze ORF próbowali przeprowadzić wywiad z kobietą prowadzącą kawiarnię, ale nie chciała z nimi rozmawiać.

Strobl nad jeziorem Wolfgangsee Adobe Stock
Strobl nad jeziorem WolfgangseeŹródło: Adobe Stock, fot: Zdeněk Matyáš

Politolodzy zaniepokojeni sytuacją w Strobl

Politolog Reinhard Heinisch uważa ten przypadek za charakterystyczny dla rosnącej alienacji wielu osób, które sprzeciwiają się polityce rządu i służbie zdrowia.

d1159ty

"Jest to oczywiście ogromne niebezpieczeństwo, ponieważ społeczeństwo - a w szczególności demokracja - kładzie nacisk na zgodę i legitymizację. A kiedy duża część społeczeństwa nie uznaje już danej instytucji za prawowitą, wówczas ludzie ci odłączają się od społeczeństwa" - ostrzega Heinisch.

Zdaniem ekspertów to bardzo groźne zjawisko, bowiem dzieli społeczeństwo na obozy, klasy wiekowe i edukacyjne. "Jest to o tyle niebezpieczne, że decyzje polityczne nie mają już wtedy legitymizacji. A jeśli już tego nie mają, to demokracja też już nie działa" - mówi cytowany przez ORF Heinisch.

Silvia Traunwieser, profesor filozofii prawa na Uniwersytecie w Salzburgu, uważa, że "pandemia COVID-19 ze wszystkimi jej konsekwencjami dzieli społeczeństwo - ale nie tylko społeczeństwo. Wchodzi ona w znacznie mniejsze obszary - na przykład może prowadzić do konfliktów między pracownikami w firmach. Może nawet wywoływać konflikty w rodzinach lub powodować rozpad przyjaźni" - mówi Traunwieser.

Jak poinformowała telewizja ORF, osoby odpowiedzialne za turystykę w regionie Wolfgangsee dystansują się od kawiarni, w której obsługiwani są tylko niezaszczepieni.

d1159ty

Źródło: PAP/WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Włoski karnawał na słodko. Kolejki po frappe i castagnole

d1159ty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1159ty