Superpełnia w czerwcu. Przed nami Truskawkowy Księżyc

Fani obserwacji srebrnego globu mogą zacierać ręce, bo będzie na co patrzeć. Zbliża się bowiem Pełnia Truskawkowego Księżyca. Warto tego dnia spojrzeć w niebo, bo zjawisko będzie widać gołym okiem.

Truskawkowy Księżyc pojawi się na niebie już we wtorek 14 czerwca
Truskawkowy Księżyc pojawi się na niebie już we wtorek 14 czerwca
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Fernando Astasio Ávila
oprac. MSI

07.06.2022 | aktual.: 07.06.2022 10:09

Pełnia Truskawkowego Księżyca ma się pojawić na południowo-wschodnim niebie dokładnie we wtorek 14 czerwca. To właśnie tego dnia ziemski satelita będzie się znajdował wyjątkowo blisko naszej planety. Taką pełnię nazywa się superksiężycem. Z perspektywy osób obserwujących Księżyc zdaje się większy i jaśniejszy.

Pełnia Truskawkowego Księżyca - kiedy dokładnie będzie ją widać?

W Polsce ma się pojawić na niebie już o godzinie 13:52. Najlepiej będzie go jednak widać po zmierzchu. Superpełnię przy sprzyjających warunkach atmosferycznych będzie można zobaczyć gołym okiem, choć dla lepszego efektu warto wybrać się za miasto, gdzie nie będą nas rozpraszać sztuczne światła.

Pełnia Truskawkowego Księżyca - skąd pochodzi nazwa?

Wbrew sugestywnej nazwie Księżyc w nadchodzącej pełni wcale nie przybierze czerwonego koloru. Nazwa Truskawkowego Księżyca wywodzi się bowiem z Ameryki Północnej i ma związek z czasem zbierania truskawek.

W Europie nazywało się ją Pełnią Różanego Księżyca, ze względu na kwiaty, które wówczas kwitły. W innych kulturach zjawisko astronomiczne nazywano również Gorącą Pełnią, co miało związek z początkiem letnich upałów.

Pełnia Księżyca

Pełnia to jedna z faz Księżyca, podczas której znajduje się on w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi. Dzięki tej pozycji Księżyc jest praktycznie w całości oświetlony, co ułatwia jego swobodną obserwację.

Naukowcy twierdzą, że podczas pełni organizm człowieka może różnie reagować na światło Księżyca. Pojawia się bezsenność lub bardzo intensywne sny, a nawet silne pobudzenie seksualne i nerwowość.

Źródło artykułu:WP Turystyka
poradyksiężycpoza miastem
Zobacz także
Komentarze (14)