Trwa ładowanie...

Symbol luksusu w czasach PRL-u. Hotel Silesia znika po kawałku

Widoczny na zdjęciu budynek to jedna z ikon Katowic. W jego wnętrzu istniały niegdyś Peweks, kawiarnia, restauracja, cukiernia czy kawiarenka internetowa. Dziś jesteśmy świadkami tego, jak hotel Silesia znika z panoramy stolicy Śląska.

Symbol luksusu w czasach PRL-u. Hotel Silesia znika po kawałkuŹródło: Facebook.com/ Ulice i place Katowic
d3k5llp
d3k5llp

To już drugi tydzień prac nad rozbiórką budynku, który rozłupywany jest przez 110-tonową koparkę. Na wierzch wyłoniły się wnętrza nieczynnego już od 13 lat hotelu – stare hotelowe korytarze, windy i fragmenty łazienek, których ściany wciąż pokryte są białymi kafelkami. Hotel otwarto w 1971 r. Mieścił wówczas 200 pokoi i przez długie lata stanowił ikonę luksusu. Goście mieli do dyspozycji kantor, salon fryzjerski, kawiarnię, kiosk i Peweks.

W obiekcie nocowali m.in. Aleksander Kwaśniewski, Charles Aznavour, Czesław Miłosz czy Andrzej Wajda. Budynek przez długie lata stał opuszczony, a jego wnętrze wyglądało jakby czas się tam zatrzymał. Jednak zdążył już na tyle wrosnąć w krajobraz miasta, że bez niego Katowice będą - jak mówią mieszkańcy - już nie takie same.

W miejscu gmachu, ulokowanego na skrzyżowaniu ul. Skargi i Wincklera w Katowicach, powstanie kompleks Nova Silesia, w skład którego mają wchodzić dwa 13-piętrowe biurowce i nowy hotel ze 144 pokojami. Budynki mają mieć łączną powierzchnię 30 tys. m kw.

d3k5llp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Katowice jednym z najbardziej innowacyjnych miast

d3k5llp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5llp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj