Trwa ładowanie...
d483l6a

Szczecin. Chcieli ukraść mech. Lasy Państwowe publikują zdjęcia

Straż Leśna z Nadleśnictwa Skwierzyna (RDLP w Szczecinie) natknęła się podczas patrolu na 16 worków wypełnionych mchem. Zorganizowana grupa pozyskiwała rośliny do stroików świątecznych, które miały trafić na zagraniczny rynek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strażnicy Leśni znaleźli 16 worków z mchem
Strażnicy Leśni znaleźli 16 worków z mchem (Lasy Państwowe)
d483l6a

Mogłoby się wydawać, że taka roślina, jak mech jest mało atrakcyjnym towarem. Warto jednak zwrócić uwagę, że od kilku lat znajduje szerokie zastosowanie we florystyce. Bardzo popularne stały się w ostatnim czasie tzw. lasy w słoiku, zielone ściany czy dachy. Mech bardzo atrakcyjnie wygląda także wśród kwiatowych kompozycji.

Jak czytamy w informacji opublikowanej na stronie lasy.gov.pl, mech nie może być do celów komercyjnych pozyskiwany w lasach. A zwłaszcza w hurtowych ilościach. Mech, który znalazła Straż Leśna miał zostać przeznaczony do świątecznych stroików, które dedykowane były na rynek zagraniczny.

d483l6a

Strażnicy zatrzymali dwie osoby, które pozyskiwały mech w pobliżu miejsca, gdzie znaleziono worki z roślinami. Złodzieje zostali ukarani mandatami karnymi oraz zobligowani do naprawienia szkód, jakie wyrządzili.

Mech podlega ochronie gatunkowej

"Takie działanie przynosi dużo szkody dla przyrody i ekosystemu leśnego. Zielone poduszki mchów nie tylko pełnią ważną funkcję w retencjonowaniu wody i zabezpieczaniu gleby leśnej przed erozją, ale są też domem i środowiskiem życia dla wielu organizmów. Warto zaznaczyć, że pozyskiwany w tym przypadku gatunek mchu dodatkowo podlega częściowej ochronie gatunkowej" - informują Lasy Państwowe.

d483l6a

Zobacz też: Grzybobranie 2.0. Poszliśmy z leśnikiem na grzyby, by zrobić test. Efekt nas zaskoczył

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d483l6a

Podziel się opinią

Share
d483l6a
d483l6a