Trwa ładowanie...
d27eprh

Szwedzi wstydzą się latać samolotami. Dla Polaków to wciąż powód do dumy

W Szwecji zapanowała nowa moda, inspirowana zamiłowaniem do ekologii. Podróżni z tego kraju masowo wybierają pociągi zamiast samolotów. Najnowszy trend wynika ze "wstydu przed lataniem".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosnąca moda może przyczynić się do "renesansu" pociągów dalekobieżnych
Rosnąca moda może przyczynić się do "renesansu" pociągów dalekobieżnych (Shutterstock.com)
d27eprh

Szwedów można śmiało umieścić w gronie przodowników działań proekologicznych. W czasach bambusowych słomek i papierowych toreb wcale nie dziwi promowanie zmian, które mogą zmniejszyć negatywne działania ludzi na naszą planetę. Przykładowo Szwedzi chcą ograniczyć przemieszczanie się samolotami - coraz częściej mówią głośno, że latanie nimi na potęgę to po prostu obciach.

"Wstyd przed lataniem” nazywa się flygskam i wynika z troski o środowisko. Trend motywuje Szwedów do wybierania kolei, jako głównego środka transportu. Jest to według nich najbardziej ekologiczny sposób podróżowania. Bez wahania decydują się na podróż pociągiem trwającą 10 godzin, zamiast 2-godzinnego lotu. Twierdzą, że przemieszczania się koleją sprawia im ogromną radość. Mają wtedy czas poczytać książę czy podziwiać malownicze widoki za oknem.

d27eprh

Podczas gdy Polacy dopiero odkrywają uroki szybkiego i wygodnego podróżowania samolotami, Szwedzi już się z niego wycofują. Mówi się, że jest to efekt zapóźnienia kulturowego, którego wynikiem jest odmienne postrzeganie wielu spraw, np. tych związanych z ekologią. Dziś Polacy jeszcze chwalą się lataniem. Szwedzi się tego coraz częściej wstydzą, bo mają świadomość, jak negatywny wpływ na środowisko mają samoloty.

Źródło: rynek-lotniczy.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Pijany wszedł na przejazd kolejowy. Nagranie ku przestrodze

d27eprh

Podziel się opinią

Share

d27eprh

d27eprh