Oto jedne z najlepszych podziemnych atrakcji!
Oto jedne z najlepszych podziemnych atrakcji!
Koloseum, Rzym, Włochy
Rzym to miasto marzenie – znajdziemy tu wszystko od wspaniałych zabytków, przez piękną pogodę po wyśmienite jedzenie. Jednym z największych symboli nie tylko miasta, ale i całego świata antycznego, jest Koloseum. Zabytek, który jednocześnie wzbudza zachwyt, ale i onieśmiela. Zbudowany ponad 2 tys. lat temu tak solidnie, że przetrwał do dziś - mimo trzęsień ziemi, pożarów i wojen. Turyści mogą tu zobaczyć przejście, którym wychodzili na zewnątrz gladiatorzy, pomieszczenia, w których trzymano dzikie bestie oraz te, w których na niechybną śmierć czekały ich ofiary. Ciekawy jest system podnośników, przy użyciu których ludzie i zwierzęta wciągani byli na znajdującą się sześć metrów wyżej arenę, a także urządzenie pozwalające napełnić scenę amfiteatru wodą, tak by mogły się na niej odbywać bitwy morskie.
Tunele Cu Chi, Wietnam
W Wietnamie z kolei czekają na nas rozległe podziemne tunele, którymi można było dotrzeć aż do Kambodży. W trakcie Wojny Wietnamskiej Vietkong stworzył w ten sposób prawdziwe miasto. Pod powierzchnią ziemi znajdowały się pomieszczenia sztabowe, a nawet sale szpitalne. Obecnie w celu uczczenia tysięcy ofiar w tunelach Cu Chi powstał Park Pamięci.
Osówka, Góry Sowie, Polska
Kilometry podziemnych korytarzy, ogromne hale, a może nawet skarby. Nikt nie wie co jeszcze skrywają Góry Sowie. Mówi się, że gdyby Niemcom udało się na Dolnym Śląsku dokończyć projekt „Riese” czyli Olbrzym, powstałoby podziemne miasto. Mogłoby w nim przebywać jednocześnie nawet 20 tysięcy osób. Dziś w miejscowości Głuszyca znajduje się wejście do największego podziemnego kompleksu tuneli Osówka. Wydrążone w 1943 roku miały połączyć miejscowości Książ, Osówka, Włodarz, Walim i Rzeczka. Przeznaczenie tych kilkunastokilometrowych tras stanowi do dziś niewyjaśnioną tajemnicę. Z tamtego okresu nie zachowały się żadne dokumenty ani projekty budowlane. Możemy się jedynie domyślać, jakim celom miało służyć podziemne miasto.
Katakumby Kapucynów, Palermo, Włochy
We włoskim miasteczku Palermo znajduje się nieco makabryczna atrakcja turystyczna – Katakumby Kapucynów. Pierwotnie chowano tam jedynie zmarłych zakonników, jednak z czasem miejsce to stało się symbolem statusu i zamożne rodziny zabiegały o pochówek swoich bliskich. W katakumbach znajduje się około 8 tysięcy mumii. Ostatnią pochowaną osobą w 1920 roku była dwuletnia Rosalia Lombardo (na zdjęciu), której ciało dzięki specjalnym zabiegom zachowało się nadzwyczaj dobrze.
Kapadocja, Turcja
Żaden człowiek, nawet obdarzony niepospolitą wyobraźnią fantasta, nie wymyśliłby takich obrazów, jakie w środkowej Turcji ukształtowała natura. Co ciekawe, te skalne dziwy w kształcie bastionów, iglic, grzybów, stożków noszą ślady zamieszkiwania ich przez ludzi. Z jednolitego początkowo podłoża wykształciły się niezwykłe formacje, a wśród nich najefektowniejsze – olbrzymie grzyby z białymi tufowymi trzonami i ciemnymi bazaltowymi kapeluszami. Wnętrza wielu z nich, podobnie jak równie fantastycznych peri bacalari – bajkowych kominów, od wieków dawały (i dają) schronienie ludziom. Były to całe miasta, które posiadały własne źródło, szkołę, kościół, nawet cmentarz i salę sądu, a doskonałe szyby wentylacyjne doprowadzały powietrze do najniższych pięter. W czasach Bizancjum pustelnicy wykuwali w skałach samotnie. Mnisi łączyli się w większe grupy i kuli świątynie ozdabiając je freskami przedstawiającymi postaci świętych i sceny biblijne.
Grobowiec Newgrange, Irlandia
Grobowiec Newgrange położony jest nieopodal rzeki Boyne, na terenie hrabstwa Meath w Irlandii. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest starszy od egipskich piramid. Szacuje się, że został zbudowany około 3200 lat p.n.e. Jego średnica wynosi ponad 100 metrów, a wysokość około 9 metrów. Wewnątrz znajduje się komora główna zbudowana na planie krzyża. Prowadzi do niej szeroki na około 90 centymetrów i długi na 19 metrów, korytarz wydrążony pod kątem 135 stopni. Całość została zbudowana z kamienia, gliny i muszli. Odkrycie tego tajemniczego miejsca szacuje się na rok 1699. Do wnętrza grobowca dostaniemy się tylko ze zorganizowaną wycieczką. Istnieje tu także muzeum, cieszące się ogromną popularnością wśród turystów.
Kopalnia soli, Wieliczka, Polska
To jedyny obiekt górniczy na świecie czynny bez przerwy od średniowiecza do teraz. Jej oryginalne wyrobiska o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 metrów ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych. Najstarszy zakład górniczy w Europie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wojenne Bunkry Rządowe, Londyn, Wielka Brytania
To właśnie tutaj najwybitniejszy Brytyjczyk w historii Wielkiej Brytanii - Winston Churchill - przygotowywał wszystkie strategie podczas II wojny światowej. Wojenne Bunkry Rządowe to tajna kwatera dwukrotnego premiera Zjednoczonego Królestwa. Znajduje się tu pokój map, pokój telefoniczny, a także gabinet, w którym odbywały się spotkania z najważniejszymi politykami.
Muzeum pocisków Titan, Sahuarita, Arizona, USA
Titan Missile Muzeum znajduje się w Arizonie i jest jedynym takim, publicznie dostępnym miejscem w całych Stanach Zjednoczonych. Możemy tu podziwiać grube ściany silosu, wielkie 3-tonowe, tytanowe drzwi i co najważniejsze - najprawdziwsze rakiety Titan II używane jeszcze do połowy lat osiemdziesiątych. Wszystkie wyrzutnie rakiet kosmicznych Titan, po tym czasie zostały zlikwidowane w USA. Jedyną, która pozostała jest właśnie ta w Arizonie, gdzie obecnie znajduje się muzeum.
_ (pw/if/sc) _