Trwa ładowanie...
d2edaiy

Tajlandia. Sześć słoni utopiło się w wodospadzie na terenie parku narodowego

Wodospad Haew Narok w Tajlandii jest nazywany "piekielną przepaścią". Często dochodzi tam do różnych wypadków. Tym razem utonęło sześć słoni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pięć martwych słoni dostrzegli pracownicy na dnie wodospadu
Pięć martwych słoni dostrzegli pracownicy na dnie wodospadu (PAP/EPA)
d2edaiy

Do tragedii doszło w sobotę rano. W parku narodowym Khao Yai w Tajlandii ok. godz. 3:00 czasu lokalnego pracownicy usłyszeli głośny ryk zwierząt dochodzący z przełęczy Samor Poon, położonej niedaleko Haew Narok. Gdy tam dotarli ok. godz. 6:00 znaleźli martwego trzyletniego słonia, który leżał na pierwszym piętrze wodospadu. Obok stały dwa inne, które próbowały mu pomóc i go wyciągnąć.

Gdy pracownicy zeszli niżej, odkryli jeszcze bardziej makabryczny widok. Pięć kolejnych słoni, które nie poradziły sobie z nurtem wody i utonęły. Ratunek przyszedł za późno.

d2edaiy

Pozostała jeszcze nadzieja dla dwójki pozostałych zwierząt. Funkcjonariusze szybko zorganizowali pomoc. Przy użyciu lin po kilkugodzinnej akcji wyciągnięto znad urwiska żywe słonie. Następnie nakarmiono je i podano im zastrzyki z substancjami odżywczymi.

I choć w tej tragicznej sytuacji pojawiła się odrobina radości, że nie zginęło całe stado i udało się uratować dwóch osobników, o ich dalszą kondycję martwi się Edwin Wiek, założyciel tajlandzkiej organizacji Wildlife Friends Foundation, która zajmuje się ochroną dzikich zwierząt.

Edwin Wiek w rozmowie z BBC zwrócił uwagę na fakt, że ocalone słonie mogą mieć trudności z przetrwaniem, ponieważ ich egzystencja w dużym stopniu opiera się na stadzie. Podkreślił on, że utrata większości osobników może negatywnie wpłynąć na ich psychikę i dalsze funkcjonowanie.

d2edaiy

Słonie słyną bowiem z okazywania żałoby. A strata, której doznały rzeczywiście jest olbrzymia. I choć tym razem do tragedii nie przyczynił się człowiek, a natura, to i tak kręci się łezka w oku na wieść o tym zdarzeniu.

Wodospad Haew Narok jest często odwiedzany przez zwierzęta, które nierzadko padają jego ofiarą. Do podobnego wypadku doszło w 1992 r., wówczas utonęło ośmioro członków słoniej rodziny.

Zobacz też: Szarża słonia. Nagranie turysty

d2edaiy

Podziel się opinią

Share

d2edaiy

d2edaiy