Trwa ładowanie...
miasta

Tak obecnie odnawia się bloki. Żywe kolory zamiast pastelozy

Postsowieckie osiedla na stałe wpisały się w krajobraz wielu miast. Szare budynki są sukcesywnie odnawiane, jednak efekt końcowy często pozostawia wiele do życzenia. Część architektów uważa, że ratunkiem dla nich mogą być wymyślne, kolorowe fasady.

Share
Tak obecnie odnawia się bloki. Żywe kolory zamiast pastelozy
Źródło: designboom.com
d2m2ppy

W Polsce podczas remontów bloków najczęściej wybiera się pastelowe, stonowane kolory. Jednak pracownie architektoniczne uważają, że smutne bloki pamiętające czasy komunizmu powinny wzbudzać bardziej pozytywne emocje i że można to osiągnąć stosując odważną kolorystykę.

designboom.com
Źródło: designboom.com

Takiego zdania jest m.in. rosyjska firma Mosproekt-3, która zaprosiła do współpracy pracownię architektoniczną Iosa Ghini Associati. Włosi mieli za zadanie zmienić oblicze 47 wysokich na 16 pięter budynków, ulokowanych na obrzeżach Moskwy.

designboom.com
Źródło: designboom.com

Wieżowce pokryto neonowymi panelami, które ułożono w formie wielkich mozaik. "Kolor przekształca się w artystyczne narzędzie służące do komunikacji, a przede wszystkim do urzeczywistnienia i lepszej identyfikacji tkanki miejskiej, docenienia jej tożsamości i rozwoju kulturowego" – mówią o projekcie architekci z pracowni Iosa Ghini Associati.

designboom.com
Źródło: designboom.com

Odnowiono nie tylko bloki, ale także części wspólne na których stanęły boiska i ławki. Stworzono również ścieżki piesze oraz rowerowe, wybiegi dla psów oraz garaże podziemne. Efekt końcowy widać na zdjęciach. Uważacie, że podobnie powinny wyglądać polskie osiedla?

d2m2ppy

Źródło: WhiteMAD, designboom.com

Zobacz też: Chciał pochwalić się żonie efektami pracy. 3 sekundy później było po wszystkim

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2m2ppy

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m2ppy
d2m2ppy