Trwa ładowanie...

To już pewne. Ulubiony kraj Polaków w strefie Schengen

Państwa członkowskie Unii Europejskiej oficjalnie potwierdziły przyjęcie Chorwacji do strefy Schengen. - Dzisiaj jest dobry dzień dla obywateli Chorwacji - witamy w Schengen - napisała w czwartek 8 grudnia na swoim Twitterze Ylva Johansson - komisarz UE do spraw wewnętrznych.

Chorwacja to jedna z ulubionych destynacji urlopowych PolakówChorwacja to jedna z ulubionych destynacji urlopowych PolakówŹródło: Adobe Stock, fot: BlackMediaHouse
d13wq82
d13wq82

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków urlopowych Polaków. W 2022 roku odwiedziło ją aż milion naszych rodaków. Urlopowiczów zachęcają piękne plaże, urokliwe miasteczka, a także przystępne ceny. Teraz dzięki włączeniu tego kraju do strefy Schengen jeszcze łatwiej będzie się tam podróżować, bowiem kontrole graniczne zostaną zniesione.

TAK dla Chorwacji, NIE dla Bułgarii i Rumunii

Parlament Europejski podczas listopadowych obrad zgodził się na wejście Chorwacji do strefy Schengen. 534 europarlamentarzystów było za, przeciw zagłosowało 53, a 25 wstrzymało się od głosu. Dokładnie 8 grudnia decyzja została ostatecznie przyjęta.

"Ostatni krok uczyniony! Decyzja Rady przyjęta – teraz formalnie potwierdzono, że Chorwacja przystąpi do strefy Schengen z dniem 1 stycznia 2023 r." – napisało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo Chorwacji przy UE. Ylva Johansson - członkini Komisji Europejskiej dodała, że to bardzo dobra wiadomość. Twierdzi również, że Bułgaria i Rumunia, których wnioski nie zostały przyjęte, także zasługują na wejście do strefy Schengen.

Strefa Schengen

Strefa Schengen to obszar obejmujący do tej pory 26 państw, choć po doliczeniu Chorwacji, będzie ich już 27. Na tym terenie zniesiono kontrole graniczne na granicach wewnętrznych. Strefa powstała w 1995 roku, a Polska dołączyła do niej 12 lat później. Warto podkreślić, że nie wszystkie kraje Unii Europejskiej są w Schengen (nie obejmuje Bułgarii, Cypru, Irlandii i Rumunii). Jednak do strefy włączone są cztery państwa niebędące członkami UE. To Norwegia, Islandia, Szwajcaria oraz Liechtenstein.

d13wq82

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jedziemy na wakacje. Na Riwierze Tureckiej

Istnienie układu ma istotne znaczenie gospodarcze. Wyeliminowanie kontroli na granicach wewnętrznych pozwala m.in. na obniżenie cen usług transportowych oraz optymalizowanie łańcuchów dostaw. Co więcej, ma także pozytywny wpływ na ruch turystyczny, handel przygraniczny oraz ułatwia dojeżdżanie do innych krajów do pracy lub w celach edukacyjnych.

d13wq82

Źródło: TNV24/Twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d13wq82
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13wq82