Trwa ładowanie...

To koniec greckiej wyspy? "Jest skazana na zniknięcie"

Greckie media przekazały niepokojące wieści, dotyczące jednej z małych wysepek na Morzu Egejskim. To miejsce, w którym znajduje się stanowisko archeologiczne wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zdaniem ekspertów, wyspa wkrótce zniknie z powierzchni.

Wyspa Delos znajduje się między wyspami Rinia i MykonosWyspa Delos znajduje się między wyspami Rinia i MykonosŹródło: Adobe Stock
dijeojs
dijeojs

Delos, bo o tej małej, skalistej wysepce mowa, wchodzi w skład archipelagu Cyklad. W starożytności nazywana była Ortygią. Jak donoszą greckie media, jej dalszy los jest zagrożony.

Eksperci nie mają złudzeń

Obecnie wyspa Delos jest niezamieszkana, ale znajdują się tam starożytne ruiny, które przyciągają wielu turystów. Dla archeologów stanowią ważne źródło wiedzy o życiu Greków i Rzymian z tamtych rejonów. Eksperci ostrzegają jednak, że archeologom z organizacji École française d’Athènes, którzy od ponad 150 lat prowadzą tam wykopaliska, nie zostało wiele czasu na zbadanie wyspy.

- Delos jest skazana na zniknięcie - przyznała Veronique Chankowski, dyrektorka organizacji z Aten, cytowana przez "Greek City Times". Eksperci zgodnie twierdzą, że zatonięcie wyspy jest nieuniknione na przestrzeni najbliższych dekad. Chankowski powiedziała, że może to się stać w ciągu 50 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS4

dijeojs

Złe wieści z Grecji

Jak podają greckie media, w niektórych miejscach poziom wody w ciągu dekady podniósł się nawet o 20 m. Każdego roku woda dostaje się w pobliże ruin, wdziera się w fundamenty, a następnie podmywa ściany, które się rozpadają. Wysoka temperatura latem oraz promienie słoneczne także nie wpływają korzystnie, na pozostałości starożytnych budowli.

- Każdego roku wiosną zauważam, że zapadają się kolejne ściany - przyznał Jean-Charles Moretti, dyrektor prac archeologicznych, prowadzonych na wykopalisku w Delos.

Dodatkowo małą wyspę niszczą turyści, którzy przypływają tam z Mykonos. Zwiedzając, wielokrotnie wychodzą poza wyznaczone szlaki. Archeolodzy zgodnie potwierdzają, że chronienie starożytnych zabytków staje się coraz trudniejsze, a wręcz niemożliwe.

dijeojs

Źródło: "Greek City Times"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dijeojs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dijeojs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj