Towarowa 22. Park na dachu, przeszklona ulica. Inwestycja przyszłości w Warszawie
W Warszawie nieopodal ronda Daszyńskiego wyrośnie nowe centrum – Towarowa 22. Powstaną mieszkania, sklepy, biura, a także kino festiwalowe. Inwestor planuje stworzenie nowego "Downtown" w środku biznesowej dzielnicy stolicy.
01.10.2019 | aktual.: 01.10.2019 16:05
Za realizację inwestycji jest odpowiedzialny jeden z najsłynniejszych architektów świata - Bjarke Ingels, który zaprojektował m.in. strefę ground zero w Nowym Jorku.
– Projektując Towarową 22, która znajduje się w samym sercu dzielnicy Wola, czerpaliśmy z bogatej historii kulturalnej Warszawy. Chcemy stworzyć współczesną społeczność, która przenosi wartości w przyszłość. Kompilacja pomysłów, które są zorientowane na przestrzeń publiczną i otwarte parki, z miejscami, w których w przyszłości będzie się pracowało i mieszkało, to połączenie najlepszych aspektów żywej i aktywnej miejskiej przestrzeni – mówi Bjarke Ingels, założyciel i partner kreatywny BIG.
Powróci dawna, gęsta siatka ulic. Między szlakami komunikacyjnymi staną nowe budynki ze szklaną fasadą. Odbudowana zostanie również przedwojenna Wronia, która zostanie przykryta szklanym dachem, stanie się przestrzenią otwartą dla przechodniów, wypełnioną knajpkami i restauracjami.
Odtworzony zostanie również plac Kazimierza Wielkiego, na którym stanie wyremontowany pawilon Domu Słowa Polskiego z charakterystycznymi świetlikami i spiralnymi klatkami schodowymi.
Najwyższe obiekty znajdą się w pierzei ul. Towarowej. Na parterze oraz na -1 zaplanowano sklepy wystawowe oraz wejście do nowego tunelu połączonego ze stacją metra Rondo Daszyńskiego. Część handlowa zajmie całe podium o wysokości 20 m. Na dachu będzie zielono, ponieważ architekci zaplanowali kontynuację zielonego placu. Nad placem wyrosną kolejne budynki, wysokie na 55 m, które zaplanowano na biura.
Jak zapewniają architekci żadna funkcja nie będzie dominująca. Połowę Towarowej 22 zajmą biura oraz handel. Pozostałą część podzielono na mieszkania – 16 proc. oraz część gastronomiczną – 10 proc. Na parkingi zaplanowano dwie kondygnacje podziemne.
W środkowej części kompleksu będzie kino festiwalowe oraz hotel. Zgodnie z założeniem czerwony dywan miałby rozwijać się wprost na plac. Na przeciwko zaś miejsce znajdzie teatr.
Pomysłodawcy chcieliby, żeby inwestycja była gotowa za 5-6 lat, a Towarowa stała się stołecznym centrum filmowym. Jej koszt to 3 mld zł.
Źródło: WhiteMAD.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl