Trwa ładowanie...

Warszawa Zachodnia. Dworzec kolejowy zmieni się nie do poznania

Warszawski dworzec będzie zmodernizowany. Mają powstać udogodnienia dla podróżnych w postaci nowego zadaszenia nad peronami, bardziej wygodnego przejścia podziemnego czy czytelnych oznakowań. Dostępna jest już nawet wizualizacja nowej Warszawy Zachodniej.

Warszawa Zachodnia. Dworzec kolejowy zmieni się nie do poznaniaŹródło: Materiały prasowe, fot: pkp plk
drk85uy
drk85uy

"Warszawa Zachodnia to największa pod względem ruchu pasażerskiego stacja w Polsce. W dobie obsługuje około 1000 pociągów aglomeracyjnych i dalekobieżnych" – piszą w komunikacie prasowym przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych.

Nic więc dziwnego, że modernizacja warszawskiego dworca jest potrzebna. Planowanych zmian będzie wiele, przede wszystkim jeden dach nad wszystkimi peronami. Dzięki temu pasażerowie, czekając na pociąg, mogą liczyć na komfortowe warunki bez względu na deszcz lub inne niespodzianki pogodowe.

materiały prasowe/PKP PLK
Źródło: materiały prasowe/PKP PLK

Ułatwienia mają się pojawić również dla osób niepełnosprawnych. Wybudowane zostaną schody ruchome oraz windy przystosowane do przewozu nie tylko osób na wózkach, ale również rowerów. Prócz tego "powstaną nowe perony dostępne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się", jak czytamy w komunikacie.

Zupełnie nowy, dodatkowy peron pojawi się natomiast od strony ul. Tunelowej. Zmieni się również przejście podziemne. Ma być nie tylko szersze, ale i wyższe oraz połączone z przestrzenią poczekalni i kas biletowych.

materiały prasowe/PKP PLK
Źródło: materiały prasowe/PKP PLK

Modernizacja dworca wiąże się z prowadzonymi pracami na linii Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia oraz z projektem POIiŚ (Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko), zakładającym budowę linii tramwajowej do Wilanowa.

Na poziomie -2 przejścia podziemnego zostanie wybudowany tunel umożliwiający budowę linii tramwajowej wraz z niezbędną infrastrukturą. Prócz tego powstanie również kładka dla pieszych pomiędzy dzielnicami Wola i Ochota.

materiały prasowe/PKP PLK
Źródło: materiały prasowe/PKP PLK

Przedstawiciele PKP PLK pokazali również pierwsze wizualizacje nowego dworca. Prace mają rozpocząć się w 2020 r. i potrwają do 2023 r.

drk85uy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Pasażerowie PKP muszą łapać się za głowy. Dworzec-ruina w mieście Szydło

drk85uy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drk85uy