Tragiczna seria w Tatrach. Są ofiary śmiertelne
W Tatrach doszło do kolejnej tragedii. Jak poinformował dyżurny TOPR, z Orlej Perci spadł turysta, doznając śmiertelnych obrażeń. Jego ciało sprowadzono do Zakopanego.
Nieszczęśliwy wypadek miał miejsce w czwartek 13 czerwca br. po południu. Dokładnie o godzinie 15:42 centrala TOPR dostała informację o upadku turysty z dużej wysokości.
Tragedia w Tatrach
Ze względu na zalegającą mgłę i opady deszczu, wezwani na pomoc ratownicy TOPR nie mogli użyć śmigłowca. Kiedy piesza wyprawa z Doliny Gąsienicowej dotarła na miejsce, zorientowano się, że turysta doznał obrażeń śmiertelnych.
Jak relacjonował ratownik dyżurny TOPR, turysta, spadając ze Zmarzłej Przełączki Wyżniej, zatrzymał się nad ostatnim progiem w żlebie. W związku z tym, do wydobycia ciała konieczne było użycie technik linowych. Po upuszczeniu ciała turysty w noszach do szlaku zniesiono je do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej, skąd dalej samochodem przewieziono do Zakopanego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wybrała się nad Morskie Oko. To ją zaskoczyło
Ratownicy mieli sporo pracy
Nie był to jedyny wypadek tego dnia w okolicy. W trakcie trwania wyprawy ratowników TOPR, w sąsiednim Zawratowym Żlebie, doszło do kolejnego upadku turystki z wysokości. Kobieta doznała stłuczeń ciała i została sprowadzona do schroniska Murowaniec, a następnie przewieziona do szpitala. Pomocy potrzebowała również druga kobieta, którą ratownicy bezpiecznie sprowadzili na dół. Obydwie wyprawy ratownicze zakończyły się o północy, a udział w nich wzięło łącznie 18 ratowników.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu, również na Orlej Perci w rejonie Małego Koziego Wierchu, także zginął turysta.
Zdaniem ratowników TOPR, obydwa upadki wydarzyły się na skutek poślizgnięcia na zmrożonym śniegu. W czwartek w Tatrach panowały niekorzystne warunki do uprawiania turystyki wysokogórskiej. Ratownicy apelują o rozwagę i odpowiedni dobór tras wędrówki. Poruszanie się w wyższych partiach gór nadal wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu turystycznego, takiego jak raki, czekan oraz kask.
Czytaj też: Strefa buforowa. Co oznacza dla turystów?