Urlop w 2024 r. Co dzieje się z niewykorzystanymi dniami z poprzedniego roku?
Rok 2024 widać już na horyzoncie. To najlepszy czas na zaplanowanie przyszłorocznego czasu na wypoczynek. Warto wiedzieć także o tym, że niektóre niewykorzystane dni urlopowe nie przejdą na kolejny rok.
28.12.2023 | aktual.: 28.12.2023 10:56
Dobra organizacja jest niezwykle ważna. Pamiętać o tym powinny przede wszystkim osoby, które chcą dobrze zaplanować swój urlop.
Dni wolne 2024
Pierwsza okazja na długi weekend w 2024 r. nadarzy się już w styczniu. Wolne dni wypadają wówczas 1 i 6 stycznia. Święto Trzech Króli, w przyszłym roku będzie w sobotę. Wolne można więc odebrać innego dnia, np. w piątek 5 stycznia. Jeśli dobierze się wolne na 2, 3 oraz 4 stycznia, możesz mieć łącznie tydzień urlopu.
W przyszłym roku Wielkanoc wypada 31 marca. To również dobry czas na dłuższą podróż. Wystarczy, że weźmiemy urlop 2, 3, 4 i 5 kwietnia, a można mieć wolne od soboty 30 marca do niedzieli 7 kwietnia. Z kolei biorąc wolne na 29 i 30 kwietnia oraz na 2 maja, można cieszyć się aż 9-dniową majówką.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto również pomyśleć nad wzięciem wolnego w piątek 31 maja, zaraz po święcie Bożego Ciała, aby móc cieszyć się przedłużonym weekendem. Identycznie sytuacja wygląda w sierpniu, kiedy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wypada 15. w czwartek. Wolnego nie zabraknie także na końcówce 2024 r. Wzięcie urlopu 23, 24, 27, 30 i 31 grudnia pozwoli odpoczywać aż przez 11 dni.
Dni wolne, które nie przechodzą na następny rok
Planując urlopy w 2024 r., warto mieć świadomość, co dzieje się z niewykorzystanymi dniami z roku poprzedniego. Prawnik i ekspert prawa pracy Sebastian Kryczka zaznacza, że szczególną częścią urlopu każdego pracownika jest urlop udzielany w trybie na żądanie. - Dni, które w roku 2023 r. mogły być wykorzystane w trybie urlopu na żądanie, przejdą na następny rok, ale jako zwykły urlop zaległy, tracąc swój roszczeniowy charakter w zakresie trybu udzielania urlopu - wytłumaczył.
Warto wspomnieć również o urlopie opiekuńczym, który w wymiarze 5 dni przyznawany jest w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny, lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Te dni wolne nie przechodzą na kolejny rok. Podobnie wygląda sytuacja ze zwolnieniem od pracy z powodu siły wyższej, które przysługuje w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. Sebastian Kryczka zaznaczył, że powyższe uprawnienie nie przechodzi na kolejny rok i nie będzie podlegało kumulacji ze zwolnieniem od pracy z powodu siły wyższej, jakie będzie należne w roku 2024 r.
Ekspert odniósł się także do zwolnienia na opiekę, które przysługuje na podstawie art. 188 kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat. Prawnik zaznaczył, że wspomniane uprawnienie także jest przypisane do danego roku kalendarzowego. - Tym samym nie ma możliwości dokonania jego transferu na rok kolejny - podsumował.
Czytaj też: Sieradzkie Las Vegas. Właściciele pobili rekord
Źródło: PAP/WP