Trwa ładowanie...

Uwaga na żmije na Podkarpaciu. Coraz częściej można się na nie natknąć

Koniec kwietnia i początek maja to moment, kiedy żmije mają okres godowy. Rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie poinformował, że częściej niż zazwyczaj można je spotkać na Podkarpaciu, przede wszystkim w Bieszczadach oraz Beskidzie Niskim.

Uwaga na żmije na Podkarpaciu. Coraz częściej można się na nie natknąćŹródło: Getty Images
d1d415r
d1d415r

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem naturalnie występującym w Polsce. Na Podkarpaciu, gdzie głównie żyje w naszym kraju, występują trzy odmiany żmij: brązowe, srebrzyste i czarne. Ich wspólną cechą rozpoznawczą jest zygzak na grzbiecie, znak "x" na głowie i pionowa źrenica oka.

Na żmije można się przede wszystkim natknąć w podmokłych miejscach, na polankach czy tam, gdzie są stosy kamieni. Miejscem rozrodu tych stworzeń mogą być również przydomowe ogródki skalne. Szczeliny między kamieniami w nich stanowią schronienie, a z kolei warstwy trocin czy kory stwarzają dobre warunki termiczne.

W razie spotkania żmii zachowajmy spokój

Żmija wzbudza strach wśród wielu osób, jednak trzeba pamiętać, że potencjalne ofiary ocenia pod kątem możliwości pokarmowych. "Dlatego nigdy nie ukąsi ona człowieka, jeśli ten nie da jej ku temu powodu. Zazwyczaj atakuje odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki" – powiedział cytowany przez PAP Edward Marszałek, rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie.

d1d415r

"Wprawdzie liczba ukąszeń przez nią jest niewielka, to jednak co roku wiele tych gadów ginie z rąk wystraszonych ludzi. A przecież są one stworzeniem pożytecznym i pełnią ważną rolę w naturze. Tam, gdzie ten gatunek występuje liczniej, leśnicy oznaczyli tzw. żmijowiska. Powinno to zwiększyć czujność spacerujących po lesie" – dodał rzecznik.

Ukąszenie przez żmiję

Edward Marszałek wyjaśnił, co się dzieje w przypadku ukąszenia przez żmiję.

Ból i zawroty głowy zaczynają się po ok. kwadransie. Dorosły, zdrowy człowiek nie musi się obawiać o swoje życie po ukąszeniu. Niebezpieczne mogą być jednak ugryzienia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu. Działa on głównie na układ nerwowy.

d1d415r

W największym niebezpieczeństwie podczas bliskiego kontaktu ze żmiją jest dziecko lub osoba pod wpływem alkoholu. Podczas wycieczek do lasu, leśnicy zalecają zakładać solidne, wysokie buty, które w zasadzie zabezpieczają przed ukąszeniami. Natomiast po ukąszeniu należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Węże w domu. Mężczyzna zebrał całe wiadro gadów

d1d415r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d415r