Trwa ładowanie...

Uważane za raj na ziemi. Nie jest tam tak bezpiecznie, jak się niektórym wydaje

Kobiety coraz częściej wybierają samotne podróże po świecie. Ale zdaniem niektórych polityków panie powinny wystrzegać się wojaży – zwłaszcza w pojedynkę – do niektórych zakątków globu.

Uważane za raj na ziemi. Nie jest tam tak bezpiecznie, jak się niektórym wydajeŹródło: Shutterstock.com
d174v8t
d174v8t

Taką regularnie aktualizowaną i miejscami zaskakującą listę publikuje działający w Kanadzie rządowy departament, który ostrzega kobiety przed samotnymi podróżami do wybranych miejsc. Sęk w tym, że na liście zastrzeżeń znalazło się wiele turystycznych hitów. Czy rzeczywiście kobiety mają się tam czego bać?

O tym, że żyjemy w niespokojnych czasach, nie trzeba nikomu przypominać – wystarczy włączyć pierwszy lepszy serwis informacyjny. Czasami można odnieść wrażenie, że na mapie świata nie ma już białych, oznaczających stuprocentowe bezpieczeństwo plam. Na publikowanej przez władze Kanady liście wyszczególnione są miejsca, w których zwłaszcza kobiety powinny zachować ostrożność. Nie zabrakło na niej jednak krajów, które często utożsamiane są właśnie z wakacyjnym wypoczynkiem.

Turystyczne hity na cenzurowanym

Listę zdominowały kurorty i wyspy położone w regionie Karaibów, wśród nich: Anguilla, Antigua i Barbuda, Bonaire, Turks i Caicos, Dominika, Saint Kitts i Nevis czy Bahamy. Na liście znalazły się też: Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych oraz Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Belize, Trynidad i Tobago czy Barbados. Global Affairs Canada, czyli kanadyjski rządowy departament ds. dyplomacji umieścił też w zestawieniu prawdziwe urlopowe hity albo kraje, które aspirują do miana turystycznych hitów, a wśród nich: Kostarykę, Meksyk, Dominikanę, Jamajkę, Kajmany i Kubę.

Dlaczego te tak popularne wśród turystów na świecie kierunki zostały opatrzone zastrzeżeniami? Choć, jak zauważyli komentatorzy, wiele z tych miejsc uchodzi za wymarzone cele podróży i raje na ziemi, to jednak uznano, że kobiety powinny zachowywać tam szczególną przezorność. Uwag, które sprawiają, że bezpieczeństwo turystek może być tam narażone na niebezpieczeństwo, jest wiele – od seksualnego molestowania po różne formy agresji słownej.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Zwrócono uwagę, że w wielu miejscach kobiety powinny być ostrożne, stołując się w barach czy restauracjach (m.in. Anguilla, Antigua i Barbuda, Bahamy czy Kajmany). Wystarczy chwila nieuwagi i w drinku albo potrawie może znaleźć się narkotyk albo inna substancja psychoaktywna. Cel takiego działania jest jeden – kradzież bądź gwałt. Należy też uważać na poczęstunki pochodzące od nieznajomych, np.: przekąski, napoje, gumy do żucia czy nawet papierosy. Z tego samego względu kanadyjski organ wydał ostrzeżenie przed nadmiernym spożywaniem alkoholu w tych miejscach czy korzystaniem z pomocy przypadkowych osób, oferujących np. podwiezienie.

Piekło w raju

Powołujący się na rządowe dane serwis "680 News" przytoczył przykłady, gdy na słynnych plażach odnajdywano kobiety, które padły ofiarami przestępstw seksualnych. Bardzo często zdarza się, że wcześniej poddane zostały one działaniu narkotyków albo innych niedozwolonych substancji. Zdarzenia takie odnotowywane były m.in. na Paradise Island – wysepce będącej dużą atrakcją w Nassau – stolicy Bahamów. W tym wyspiarskim i bardzo modnym wśród turystów na całym świecie państwie zdarzały się już ataki w pobliżu hoteli, kasyn, na statkach wycieczkowych czy na plaży.

d174v8t

Kanada zaleca też daleko idącą ostrożność kobietom, które wybierają się do Belize. W państwie położonym w Ameryce Środkowej wielokrotnie dochodziło do przestępstw seksualnych na turystkach, dlatego zaleca się tam paniom, by podróżowały w grupach i unikały wyludnionych miejsc, a także niestrzeżonych plaż. Podobnie, jak w wypadku wymienionych wcześniej państw, także tu lepiej nie pozostawiać jedzenia czy napojów bez nadzoru.

Urzędnicy apelują też, by samotnie podróżujące panie nie dały się nabrać na nadmierną uprzejmość miejscowych w niektórych krajach. Np. na Jamajce na każdym kroku można natknąć się na bardzo miłych, przyjacielskich tubylców, ale bywa, że nie wszyscy z nich mają czyste intencje. Zwrócono też uwagę, że także na Jamajce często zdarzają się różne formy przemocy słownej kierowanej do samotnie podróżujących pań.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Znane miejsca na liście ostrzeżeń

Oczywiście na liście stworzonej przez Global Affairs Canada znalazło się wiele innych miejsc, które uznawane są za znacznie bardziej niebezpieczne. Karaiby są jednak o tyle warte odnotowania, że rzadko utożsamiane są z poważnymi zagrożeniami. Zdecydowanie częściej traktuje się je w kategoriach turystycznego eldorado. Ale to właśnie w takich okolicznościach znacznie łatwiej o uśpienie czujności.

d174v8t

W zestawieniu znalazło się także wiele miejsc, których kanadyjskie władze stanowczo radzą unikać, m.in.: Somalia, Afganistan, Korea Północna, Syria, Jemen, Irak czy Libia. Rządowi eksperci radzą też, by bez wyraźnej potrzeby nie podróżować do takich krajów, jak: Nigeria, Egipt, Wenezuela czy Pakistan. Tymczasem w grupie państw, których odwiedzanie powinno wiązać się z daleko idącą ostrożnością, znalazło się wiele bardzo popularnych i czasami zaskakujących kierunków, a wśród nich: Maroko, Brazylia, Sri Lanka, Katar, Nepal, a także... Wielka Brytania, Francja, Belgia czy Holandia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Wzdłuż Ściany Wschodniej - wyprawa z północy na południe Polski na pokładzie Škody Kodiaq 4x4

d174v8t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d174v8t