W I turze głosowałeś za granicą? Musisz o tym wiedzieć
Tegoroczne wybory prezydenckie zbiegają się w czasie z licznymi wyjazdami Polaków. Ci, którzy w pierwszej turze głosowali za granicą lub w drugiej mają taki zamiar, muszą pamiętać o kilku rzeczach. Na zmiany nie zostało wiele czasu.
Ponowne głosowanie, czyli II tura w wyborach na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przeprowadzone 1 czerwca. Głosowanie na kontynentach amerykańskich (Ameryka Południowa i Ameryka Północna) odbędzie się zaś 31 maja. Lokale wyborcze otwarte będą w godzinach od 7:00 do 21:00 czasu lokalnego.
Głosowanie w II turze wyborów
Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że wyborcy, którzy byli już zarejestrowani w I turze, nie muszą ponownie się rejestrować, o ile nie zmieniają obwodu głosowania. Oznacza to, że jeśli ktoś 18 maja oddawał głos, będąc na urlopie i dalej przebywa tym samym miejscu, nie musi nic robić.
Natomiast, jeżeli ktoś w I turze wyborów głosował za granicą bądź w Polsce, ale poza miejscem swojego zameldowania, a teraz chce wrócić do swojego standardowego okręgu, musi pamiętać, aby ponownie zmienić spis wyborczy. Automatycznie wyborcy dopisywani są bowiem do tych spisów, w których byli na I turze tegorocznych wyborów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gigantyczne tłumy. W kolejkach słychać polski język
Najważniejsze daty
Osoby, które w I turze głosowały w innym miejscu, niż planują w II turze, mają jeszcze czas na zmiany.
Jak podaje PKW, do 27 maja br. możliwe jest składanie wniosku o ujęcie w spisie wyborców sporządzanym przez konsula (dot. osób nieujętych w spisie w I turze głosowania lub zmieniających miejsce głosowania).
Wyborcy mogą również uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania w II turze. Dokument ten można pobrać w Polsce w dowolnym urzędzie gminy lub u konsula za granicą do 29 maja. Zaświadczenie umożliwia głosowanie w dowolnej komisji za granicą. To rozwiązanie dla osób, które wiedzą, że będą na zagranicznym urlopie, ale nie mają pewności, w jakim miejscu dokładnie.
Aby dopisać się do spisu wyborców można zrobić to np. za pomocą usługi e-Wybory. Wymagane są wówczas numer PESEL, ważny polski paszport lub dowód osobisty, adres pobytu za granicą, adres e-mail oraz numer telefonu.