Trwa ładowanie...

W Japonii rarytas wart krocie. Można znaleźć w polskich lasach

Sezon na grzybobranie trwa. Najwięksi szczęściarze mogą w polskich lasach znaleźć nie tylko borowiki, podgrzybki, maślaki czy inne równie popularne grzyby, ale także... gąski sosnowe. Co ciekawe, w kraju kwitnącej wiśni ten okaz uważany jest za prawdziwy rarytas. Japończycy są w stanie za niego zapłacić fortunę.

Grzybiarze, którzy je znajdą, mogą sporo zarobićGrzybiarze, którzy je znajdą, mogą sporo zarobićŹródło: Adobe Stock
dwz551h
dwz551h

Gąski sosnowe, znane także jako grzyby Tricholoma matsutake, to jedne z najdroższych grzybów na świecie. Choć nie wszyscy je doceniają, w Japonii, czy Stanach Zjednoczonych, wielu jest w stanie zapłacić za nie krocie. Ceny dochodzą nawet w przeliczeniu do 9 tys. zł za kilogram dorodnych grzybów. Cena może oczywiście różnić się w zależności od pory roku oraz pochodzenia. Mimo tego kwota, jaką osiąga, zawsze jest niebotycznie wysoka.

Gąska sosnowa - rarytas i symbol luksusu

Co do zasady, grzyby Tricholoma matsutake występują w Europie, Azji, Ameryce Północnej i na Hawajach. Można je więc znaleźć w Polsce, ale trzeba się jednak sporo naszukać. W naszym kraju jeszcze do niedawna uważano je za gatunek niewystępujący, który zanikł przeszło 100 lat temu.

W ubiegłym roku pojawił się jednak ponownie, a w schyłku sierpnia br. portal podhale24.pl poinformował o zaobserwowaniu stanowiska tego cennego grzyba w południowej części naszego kraju. Pan Władysław Sowiński przyznał portalowi, że znalazł owocniki w Zubrzycy Górnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niezwykła tradycja na Kaszubach. Niektórzy myślą, że to jakiś "szaleńczy taniec"

dwz551h

Chociaż gąska sosnowa jest grzybem jadalnym, nie znajduje się na liście grzybów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Zupełnie inaczej jest m.in. w Chinach, Bhutanie i w Korei.

Wyjątkowy gatunek

Owocniki gąski sosnowej przypominają młodsze okazy borowików. Posiadają jednak charakterystyczne cechy, takie jak gruby, brązowy kapelusz ze stożkowatym kształtem i brzegami zawiniętymi w stronę trzonu. Warto dodać, że na sprężystym trzonie z reguły występuje pierścień i ma ona brązowo-białą barwę.

Przez niedoświadczonych grzybiarzy bywa mylona z gąską ognistą, która ma barwę bardziej zbliżoną do pomarańczowej niż brązowej. Ponadto pozbawiona jest charakterystycznego zapachu. Innym grzybem mylonym z gąską sosnową jest włośnianka korzeniasta. Ma ona podobne barwy i również ma wyraźną osłonę blaszek u młodych owocników, jednak posiada korzeniasty trzon rosnący nawet do kilkunastu centymetrów w głąb ziemi, pachnie marcepanem oraz ma szare blaszki. Należy pamiętać, że jest gatunkiem niejadalnym.

dwz551h

Źródło: podhale24.pl/WP/Wikipedia.org

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dwz551h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwz551h

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj