W niektórych krajach 13 grudnia to okazja do świętowania. Świetliste orszaki idą przez miasta
Niemal każdy, kto był w Szwecji w okresie przedświątecznym wie, że 13 grudnia to w tym kraju wyjątkowe święto. Dzień św. Łucji jest jakby przedsmakiem świąt Bożego Narodzenia. Wieczorami na ulice wyruszają świetliste orszaki, jest uroczyście, a nawet magicznie. Obrzędy związane z tym dniem symbolizują zwycięstwo światła nad ciemnością.
Kult św. Łucji, która jest dziś patronką niewidomych, ma swoje początki we Włoszech, a dokładnie na Sycylii, gdzie na przełomie III i IV wieku żyła jego "bohaterka". Stamtąd przywędrował do Niemiec, aby na dobre zagościć w krajach skandynawskich. Dziś największą popularnością cieszy się on w Szwecji, gdzie przypadające na 13 grudnia obchody Dnia św. Łucji mają wyjątkową oprawę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Szwedzi hucznie obchodzą Dzień św. Łucji
Przygotowania do obchodów Dnia św. Łucji rozpoczynają się w Szwecji już na początku grudnia. W przedszkolach i szkołach dzieci wytrwale ćwiczą odświętne piosenki, aby dobrze zaprezentować się w trakcie uroczystej procesji, w której zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, ubrani na biało, niosą w rękach płonące świecie.
Orszakowi przewodzi św. Łucja, czyli dziewczynka, której głowę zdobi korona ze świec, mających rozjaśnić najdłuższą noc w roku. Jest to symboliczne zwycięstwo światła nad ciemnością. W przeszłości "świętą Łucją" w każdej rodzinie zostawała najstarsza córka, która ubrana na biało w wianku ze świec na głowie, budziła rodziców słowami tradycyjnej piosenki "Santa Lucia", podawała kawę, grzane wino i specjalnie na tę okazję wypiekane szafranowe pieczywo.
Św. Łucja jest patronką Syrakuz
Dzień św. Łucji jest także uroczyście obchodzony w jej rodzinnych Syrakuzach na Sycylii, gdzie 13 grudnia pochodowi z figurą świętej towarzyszy dwanaście drewnianych, ozdobionych kwiatami kandelabrów. Wierni niosą wówczas w dłoniach zapalone świece i skandują donośne "Viva Santa Lucia" lub "Sarausana jè", co w miejscowym dialekcie oznacza "jest syrakuzanką". W podziękowaniu za okazane łaski wielu wiernych odbywa całą procesję boso.
Obchody Dnia św. Łucji w Polsce
Chociaż dziś obchody Dnia św. Łucji w Polsce praktycznie nie istnieją, w przeszłości ten dzień był mocno zakorzeniony w tradycji ludowej. Uważano go m.in. za okres magiczny, o wzmożonej aktywności czarownic. Aby ustrzec się przed działaniem złych mocy, odmawiano modlitwę, zaś na progu domu rozkładano poświęcone zioła. Dzień św. Łucji był również uważany za idealny moment do stawiania wróżb i przepowiadania pogody na nadchodzący rok.