Wakacje 2020. Bon turystyczny. Od 1 sierpnia skorzystają z niego miliony osób

Od soboty, 1 sierpnia, można aktywować bon turystyczny i z niego skorzystać. Za jego pomocą beneficjenci opłacą np. wczasy, kolonie, obozy, tzw. zielone szkoły czy pobyt w hotelu na terenie Polski. 500 zł na dziecko do 18. roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością – tyle wyniesie świadczenie z tytułu bonu, które, zanim zostało wprowadzone w życie, było kilka razy modyfikowane.

Bon będzie można aktywować już w tym tygodniu
Bon będzie można aktywować już w tym tygodniu
Źródło zdjęć: © 123RF, robson309
Wojciech Gojke

31.07.2020 19:17

Bon turystyczny to jeden z instrumentów służący pobudzeniu gospodarki w obliczu pandemii koronawirusa. I choć przez chwilę wydawało się, że nie uda się uruchomić programu, ostatecznie udało się zrealizować zapowiedź.

Bon turystyczny – ponad 6 tys. firm oferuje swoje usługi

Przewiduje się, że w pierwszych dniach sierpnia na stronę bonturystyczny.gov.pl wejdą miliony osób, które będą chciały sprawdzić, gdzie można wykorzystać świadczenie. Nie warto wybierać miejsc pochopnie, ponieważ firm, które się zarejestrowały w programie, jest 6 tys., a jak mówi prezes ZUS, chętnych cały czas przybywa.

– Zachęcam państwa do spokojnego wybrania miejsca, gdzie zrealizujecie bon turystyczny. Jeśli zdecydujecie się na krótki wyjazd jesienią lub wiosną, kiedy ceny są niższe, to nie tylko zyskacie więcej, ale również wspomożecie przedsiębiorców w okresie niskiego sezonu. Polska jest piękna cały rok. A bonem można zapłacić lub dokonać rezerwacji aż do marca 2022 roku – wyjaśnia prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Robert Andrzejczyk.

Jakie są przykładowe miejsca, gdzie można wykorzystać bon turystyczny? Możemy nim opłacić pobyt dla całej rodziny w hotelu nad morzem. Istnieje również możliwość wykorzystania bonu do wykupienia wycieczki kolonijnej dla naszego dziecka, pod warunkiem, że w ramach wycieczki jest uwzględniony nocleg.

Powstała specjalna strona, na której można zrealizować bon

Lista obiektów, które przyjmą płatności bonem, jest w pełni dostępna od 1 sierpnia na stronie bonturystyczny.gov.pl. Po wejściu na nią zostaniemy powitani hasłem: "Zdecyduj, gdzie chcesz jechać z rodziną i wyszukaj na naszej liście odpowiedni podmiot, u którego będziesz mógł zrealizować bon. Najpiękniejsze zakątki Polski czekają na Twoją rodzinę!".

Bonem można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez POT.

Strona, na której można wyszukać podmioty realizujące bon turystyczny
Strona, na której można wyszukać podmioty realizujące bon turystyczny© bonturystyczny.polska.travel

Bon będzie można wykorzystać do opłacenia np.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozu sportowego czy rekreacyjnego. Świadczenie można zrealizować wyłącznie na terenie Polski i u przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, które są wpisane na listę prowadzoną przez POT.

Płatność bonem, wbrew jego nazwie, przebiega wyłącznie elektronicznie. Środki wpłacane są bowiem na konta banków, które biorą udział w akcji i zostały zaakceptowane przez rząd. Płatność w ośrodkach wakacyjnych lub hotelach będzie odbywała się za pomocą specjalnego numeru płatności i wygenerowanego jednorazowego kodu autoryzacyjnego, który zostanie dostarczony SMS-em na numer podany podczas rejestracji w PUE ZUS.

Warto pamiętać, że bon nie musi zostać wykorzystany jednorazowo i w całości. Istnieje możliwość przeznaczenia środków na różne cele. Możliwe jest więc np. przebywanie w różnych miejscach wypoczynkowych lub nocleg w różnych ośrodkach. Może być to przydatne np. w przypadku wycieczki rowerowej, czy objazdowej.

Polska Organizacja Turystyczna wyjaśnia krok po kroku, w jaki sposób można skorzystać z bonu turystycznego:

·      Aby skorzystać z bonu, załóż profil na PUE ZUS. Następnie zaloguj się do niego i aktywuj bon. . Mailem dostaniesz kod obsługi płatności. Będzie on też dostępny na Twoim profilu na PUE ZUS.

·      Aby skorzystać z dodatkowego świadczenia w formie bonu, które przysługuje na dziecko z niepełnosprawnością, złóż na PUE ZUS „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”. Do oświadczenia dołącz kopię orzeczenia o niepełnosprawności.

·      Bonem zapłacisz za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez POT. Aktualna lista podmiotów, w których można skorzystać z bonu, dostępna będzie od 1 sierpnia na stronach: bonturystyczny.gov.pl, pot.gov.pl, polska.travel.

·      Za pomocą bonu będziesz mógł płacić wielokrotnie, aż wyczerpiesz pełną kwotę. Kwotę do wykorzystania będziesz widział na swoim profilu na PUE ZUS.

·      Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, podasz osobie przyjmującej płatność za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną kod obsługi płatności przypisany do Twojego bonu. A następnie jednorazowy kod autoryzacyjny, który dostaniesz SMS-em.

·      Jeśli usługa, za którą płacisz bonem, przekracza jego wartość, to brakującą część możesz zapłacić w inny sposób (np. gotówką lub przelewem).

POT: Miejsca, gdzie można poradzić się ws. bonu turystycznego:

ZUS zorganizował specjalną infolinię dot. bonu turystycznego – pod numerem 22 11 22 111 - która działa przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Pytania drogą mailową możesz natomiast kierować na adres: bon@zus.pl.

Instrukcję na temat tego, jak założyć konto na PUE ZUS – jako beneficjent lub przedsiębiorca – możesz obejrzeć na kanale YouTube.

Z kolei tutorial dla przedsiębiorców z branży turystycznej dot. rejestracji na liście podmiotów turystycznym uprawnionych do przyjmowania płatności bonem dostępny jest TUTAJ.

Źródło: Polska Organizacja Turystyczna

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)