Trwa ładowanie...
d2e9izc

Wakacje 2020. Czy można jeździć rowerem po alkoholu?

Trwają wakacje i wielu z nas na towarzyskie spotkania w plenerze lub nie, dojeżdża rowerem. Problem z transportem pojawia się jednak dopiero po wypiciu kilku głębszych. Czy można po alkoholu prowadzić rower i jakie mogą być tego konsekwencje? Rozwiewamy wątpliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prowadząc rower w stanie nietrzeźwym, nie dostaniemy zakazu prowadzenia pojazdów
Prowadząc rower w stanie nietrzeźwym, nie dostaniemy zakazu prowadzenia pojazdów (Getty Images)
d2e9izc

Problem jazdy rowerem po alkoholu powraca jak bumerang. Związane z tym zagadnieniem przepisy zmieniały na przestrzeni ostatnich lat wyjątkowo często. Bywało i tak, że pijany delikwent, za jednorazową rundkę rowerem tracił możliwość prowadzenia wszelkich pojazdów. Czasem oznaczało to niezdolność do wykonywania pracy.

Jak podaje portal "Bezprawnik.pl", jeszcze przed 2015 r. jazda rowerem po spożyciu alkoholu była unormowana w kodeksie wykroczeń, a jazda w stanie nietrzeźwości w kodeksie karnym. Było to wówczas traktowane jako przestępstwo i groziło zakazem prowadzenia pojazdów.

d2e9izc

Odpowiedzialność za spowodowanie zagrożenia na drodze

Dziś, na szczęście, ze względu na obowiązujący stan prawny, pijany rowerzysta nie musi obawiać się o swoje prawo jazdy. Prowadzenie roweru "po pijaku" unormowane jest obecnie w artykule 87 kodeksu wykroczeń:

"§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.

d2e9izc

§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1,podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.

§ 3.W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1"

Sąd nie może ukarać nas, orzekając zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, niezależnie od tego czy jesteśmy w stanie po spożyciu alkoholu, czy nietrzeźwi. Grozi nam za to areszt lub kara grzywny. Podstawą do odpowiedzialności prawnej może być natomiast np. spowodowanie zagrożenia na drodze.

d2e9izc

Źródło: "Bezprawnik.pl"

Komisariat: Jazda rowerem po ulicy

Zobacz też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2e9izc

Podziel się opinią

Share

d2e9izc

d2e9izc