Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Czy można jeździć rowerem po alkoholu?

Trwają wakacje i wielu z nas na towarzyskie spotkania w plenerze lub nie, dojeżdża rowerem. Problem z transportem pojawia się jednak dopiero po wypiciu kilku głębszych. Czy można po alkoholu prowadzić rower i jakie mogą być tego konsekwencje? Rozwiewamy wątpliwości.

Prowadząc rower w stanie nietrzeźwym, nie dostaniemy zakazu prowadzenia pojazdówProwadząc rower w stanie nietrzeźwym, nie dostaniemy zakazu prowadzenia pojazdówŹródło: Getty Images
d44cev0
d44cev0

Problem jazdy rowerem po alkoholu powraca jak bumerang. Związane z tym zagadnieniem przepisy zmieniały na przestrzeni ostatnich lat wyjątkowo często. Bywało i tak, że pijany delikwent, za jednorazową rundkę rowerem tracił możliwość prowadzenia wszelkich pojazdów. Czasem oznaczało to niezdolność do wykonywania pracy.

Jak podaje portal "Bezprawnik.pl", jeszcze przed 2015 r. jazda rowerem po spożyciu alkoholu była unormowana w kodeksie wykroczeń, a jazda w stanie nietrzeźwości w kodeksie karnym. Było to wówczas traktowane jako przestępstwo i groziło zakazem prowadzenia pojazdów.

Odpowiedzialność za spowodowanie zagrożenia na drodze

Dziś, na szczęście, ze względu na obowiązujący stan prawny, pijany rowerzysta nie musi obawiać się o swoje prawo jazdy. Prowadzenie roweru "po pijaku" unormowane jest obecnie w artykule 87 kodeksu wykroczeń:

d44cev0

"§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.

§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1,podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.

§ 3.W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

d44cev0

§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1"

Sąd nie może ukarać nas, orzekając zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, niezależnie od tego czy jesteśmy w stanie po spożyciu alkoholu, czy nietrzeźwi. Grozi nam za to areszt lub kara grzywny. Podstawą do odpowiedzialności prawnej może być natomiast np. spowodowanie zagrożenia na drodze.

Źródło: "Bezprawnik.pl"

Komisariat: Jazda rowerem po ulicy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d44cev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44cev0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj