Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Komisja Europejska zajmie się turystyką

Komisja Europejska zajmie się w środę turystyką i wpływem kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa na ten sektor. Ma powstać lista wytycznych dla państw Unii Europejskiej, by pomóc przetrwać firmom z branży i umożliwić wyjazdy na wakacje 2020.

Wakacje 2020. Komisja Europejska zajmie się turystykąŹródło: Getty Images
dckwmug
dckwmug

Sytuacja jest zbyt skomplikowana, by spodziewać się konkretów już w środę. Urzędnicy muszą wziąć pod uwagę wiele różnych czynników.

Wakacje 2020

Niezależnie od wskazań Komisji Europejskiej, możliwość wyjazdów zagranicznych w wakacje 2020 będzie zależała od decyzji rządów poszczególnych krajów. Każde państwo ma bowiem kompetencje w zakresie otwarcia granic czy ustalenia obowiązkowej kwarantanny po powrocie z zagranicy.

Jak podał Reuters rządy krajów unijnych są na kursie kolizyjnym z KE w sprawie podejścia do firm turystycznych, które zamiast zwrotu środków na odwołane wyjazdy oferują swoim klientom vouchery do wykorzystania w przyszłości.

Jak relacjonuje RMF FM, Francja, Włochy, Belgia, Rumunia, ale także Polska już wprowadziły, albo zmierzają wprowadzić przepisy umożliwiające taką formę rekompensaty. To miałoby pomóc w utrzymaniu się na powierzchni części touroperatorów. Jednak zgodnie z unijnym prawem, którego przestrzegania pilnuje KE, konsumenci muszą mieć możliwość wyboru pomiędzy voucherami a zwrotem gotówki. Dotyczy to nie tylko wyjazdów urlopowych, ale też np. biletów lotniczych.

dckwmug

Korytarze turystyczne

Ministrowie państw UE odpowiedzialni za turystykę zastanawiają się nad działaniami, które mogłyby pomóc szybko ożywić sektor turystyczny, który jest odpowiedzialny za 10 proc. unijnego PKB.

Spotkanie w tej sprawie odbyło się w miniony poniedziałek. - Sektor turystyczny doświadczył ogromnego i nieoczekiwanego spadku popytu z powodu pandemii koronawirusa - podkreślił minister turystyki sprawującej prezydencję Chorwacji Gari Cappelli.

Pojawił się pomysł otwarcia korytarzy dla turystów między państwami członkowskimi. Proces dotyczący otwierania granic miałby być w pełni bezpieczny i kontrolowany przez epidemiologów. - Wydaje się, że istnieje wystarczająca wola i chęć znalezienia sposobu na ponowne połączenie krajów - podkreśliła w komunikacie chorwacka prezydencja.

dckwmug

Na razie jednak brak konkretów na temat tego rozwiązania.

Źródło: RMF FM/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus na świecie. Anestezjolog zdradza, czy boi się o swoje zdrowie

dckwmug
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dckwmug