Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Otwarcie granic. Najważniejsze informacje

Od 13 czerwca granice Polski będą ponownie otwarte. Po trzech miesiącach zniesione zostają tymczasowe kontrole graniczne na granicach wewnętrznych UE. Nie będzie też obowiązkowej kwarantanny.

Wyjazdy zagraniczne oraz wizyty turystów w Polsce znów będą możliweWyjazdy zagraniczne oraz wizyty turystów w Polsce znów będą możliweŹródło: Getty Images, martin-dm
d1d3pn1
d1d3pn1

W piątek opublikowana została w Dzienniku Ustaw nowela rozporządzenia z 13 marca, w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych. Znosi ona ograniczenia ruchu na granicach z Niemcami, Czechami, Litwą, Słowacją, a także ograniczenia na przejściach lotniczych i morskich.

Koniec obowiązkowej kwarantanny

Co ważne, już od soboty, 13 czerwca Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski.

– Podjęliśmy decyzję o otwarciu granic. Od 13 czerwca granice będą otwarte dla państw Unii Europejskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Ograniczamy decyzję na razie do państw UE. Potrzebne są nam jak najszybciej kontakty z tymi krajami– żeby powróciły do poprzedniego stanu – dodał premier.

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywraca pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Jak czytamy na stronie rządowej, od tego momentu służby będą prowadziły kontrole wyrywkowo. Tak, jak to wyglądało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce.

Najważniejsze jest, to że od 13 czerwca będzie można swobodnie podróżować i przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej. "Podróżni zyskają na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będą musieli odbywać kwarantanny. Kraje sąsiadujące z Polską zostały już poinformowane o ruchu Polski. Dzięki temu mają czas na przygotowanie się na zmiany" - czytamy w komunikacie.

d1d3pn1

Granice zewnętrzne Unii Europejskiej pozostają zamknięte.

Jak informuje MSZ, Komisja Europejska rekomendowała, aby znieść kontrole granic wewnętrznych w UE od 15 czerwca 2020 roku.

Loty międzynarodowe

Przypomnijmy, że zakaz lotów międzynarodowych obowiązuje w Polsce do 16 czerwca. Rzecznik rządu Piotr Müller przypomniał w TVP Info, że w piątek będą ustalane wyjątki dotyczące niektórych tras lotów międzynarodowych. "Będziemy stopniowo uruchamiać ruch lotniczy. Tutaj mogą się pojawić jakieś wyjątki, ustalamy je dzisiaj, co do kwestii, czy ze wszystkich krajów ten ruch lotniczy będzie możliwy, ale przyjmujemy zasadę, że z ogromnej części UE ten ruch będzie się odbywał bez ograniczeń" - wyjaśnił rzecznik rządu.

Źródło: Gov.pl/TVP Info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Bon turystyczny w nowej odsłonie. "Będzie miał element wsparcia prorodzinnego"

d1d3pn1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d3pn1