Trwa ładowanie...
d2hhgg1

Wakacje 2020. Szykuje się piekielnie gorący weekend

Są wakacje więc jest ciepło i burzowo, ale to co ma wydarzyć się w piątek i sobotę może okazać się niebezpieczne. Według prognoz synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w piątek w dużej części kraju zapowiadane są burze, przed którymi mogą pojawić się alerty pierwszego stopnia. Wyjątkowo groźne mogą być też upały.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szykuje się fala upałów
Szykuje się fala upałów (123RF, udra)
d2hhgg1

Jedno jest pewne. Szykuje się piekielnie gorący weekend, dlatego trzeba uzbroić się w duże ilości wody, kremów z filtrem i nakrycia głowy.

Prognoza na weekend

Według informacji IMGW, w piątek mogą pojawić się alarmy drugiego stopnia przed upałem w województwach: wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Termometry pokażą tam od 28 do 30 st. C, a w nocy temperatura minimalna wyniesie od 16 do 18 st. C.

d2hhgg1

Jak informuje TVN Meteo, mogą pojawić się ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Te IMGW może wydać w województwach: opolskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Podczas wyładowań może spaść nawet do 15 l wody na metr kwadratowy, a wiatr w porywach rozpędzi się do 70 km na godzinę.

W sobotę IMGW planuje wydać alerty drugiego stopnia przed upałem w województwach: wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Na termometrach zobaczymy tam od 28 do 32 st. C, a w nocy temperatura minimalna wyniesie od 16 do 19 st. C.

Jak informuje TVN Meteo, mogą też pojawić się ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami w województwachśląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim; oraz przed upałem w województwie łódzkim.

d2hhgg1

Kiedy jest upał?

Według definicji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C.

Co ciekawe, z informacji RCB wynika, że w ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.

Jak przetrwać upały? RCB
Jak przetrwać upały? (RCB)

IMGW - ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia

Według definicji IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne, zagrożenie zdrowia i życia.

d2hhgg1

Alarm drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Trzeba przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia i dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Źródło: TVN Meteo/IMGW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sinice w Bałtyku. Woda na miejskiej plaży w Gdyni zrobiła się zielona

d2hhgg1

Podziel się opinią

Share
d2hhgg1
d2hhgg1