Wakacje 2020. Szykuje się piekielnie gorący weekend
Są wakacje więc jest ciepło i burzowo, ale to co ma wydarzyć się w piątek i sobotę może okazać się niebezpieczne. Według prognoz synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w piątek w dużej części kraju zapowiadane są burze, przed którymi mogą pojawić się alerty pierwszego stopnia. Wyjątkowo groźne mogą być też upały.
06.08.2020 11:19
Jedno jest pewne. Szykuje się piekielnie gorący weekend, dlatego trzeba uzbroić się w duże ilości wody, kremów z filtrem i nakrycia głowy.
Prognoza na weekend
Według informacji IMGW, w piątek mogą pojawić się alarmy drugiego stopnia przed upałem w województwach: wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Termometry pokażą tam od 28 do 30 st. C, a w nocy temperatura minimalna wyniesie od 16 do 18 st. C.
Jak informuje TVN Meteo, mogą pojawić się ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Te IMGW może wydać w województwach: opolskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Podczas wyładowań może spaść nawet do 15 l wody na metr kwadratowy, a wiatr w porywach rozpędzi się do 70 km na godzinę.
W sobotę IMGW planuje wydać alerty drugiego stopnia przed upałem w województwach: wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Na termometrach zobaczymy tam od 28 do 32 st. C, a w nocy temperatura minimalna wyniesie od 16 do 19 st. C.
Jak informuje TVN Meteo, mogą też pojawić się ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami w województwach śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim; oraz przed upałem w województwie łódzkim.
Kiedy jest upał?
Według definicji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C.
Co ciekawe, z informacji RCB wynika, że w ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.
IMGW - ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia
Według definicji IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne, zagrożenie zdrowia i życia.
Alarm drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Trzeba przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia i dostosować swoje plany do warunków pogodowych.
Źródło: TVN Meteo/IMGW