Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Węgry zaostrzają przepisy. Zakazano wjazdu turystom z niektórych krajów

Rząd Węgier podjął decyzję o zaostrzeniu przepisów dotyczących wjazdu zagranicznych turystów do kraju. Chodzi o państwa zarówno z Europy, jak i spoza kontynentu. Decyzję ogłosił w niedzielę, 12 lipca szef kancelarii premiera Gergely Gulyas. Na liście nie ma Polski.

Share
Wakacje na Węgrzech muszą być bezpieczne
Wakacje na Węgrzech muszą być bezpieczneŹródło: 123rf, Denes Paragi
d1mfbg2

Kraje zostały uszeregowane według skali ryzyka i oznaczone kolorami: czerwonym, żółtym i zielonym. Nowe przepisy będą obowiązywać od północy z 14 na 15 lipca.

Wakacje na Węgrzech - nowe obostrzenia

Prawa wjazdu na Węgry nie będą mieli: cudzoziemcy przybywający z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Kosowa, Macedonii Północnej, Mołdawii, Czarnogóry i Ukrainy. Do grupy tej należy też większość krajów Azji, Afryki, Ameryki Południowej oraz Australii i Oceanii. Poziom zakażeń w tych krajach uznano za wysoki i włączono je do grupy czerwonej.

Cudzoziemcy przybywający z krajów grupy żółtej, gdzie poziom zakażenia nie jest bardzo wysoki, ale wiąże się z pewnym zagrożeniem, będą musieli przejść badanie na granicy i jeśli wystąpi podejrzenie zakażenia koronawirusem, to nie będą mogli wjechać na Węgry lub będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę. Na granicy mogą też okazać dokument potwierdzający dwa negatywne testy na koronawirusa z ostatnich 5 dni, wykonane z przerwą 48 godzin. Do grupy tej należą Bułgaria, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Wielka Brytania, Norwegia, Rosja, Serbia, Japonia, Chiny i USA.

d1mfbg2

Jak informuje PAP, podczas kwarantanny można ubiegać się o wykonanie dwóch płatnych testów. Jeśli pierwszy z nich okaże się negatywny w przypadku krajów "żółtych", kwarantanna przestaje obowiązywać.

Wracający do kraju Węgrzy mogą podróżować z państw z grupy czerwonej, ale po powrocie muszą się poddać kwarantannie. Będą z niej zwolnieni tylko, jeśli drugi z wykonanych w jej trakcie testów da wynik negatywny.

Wakacje w Bułgarii - co z Polakami?

Kraje niewymienione w grupie czerwonej i żółtej są na liście zielonej, czyli bez jakichkolwiek obostrzeń. Cudzoziemcy z tych państw mogą wjeżdżać na Węgry bez ograniczeń, jeśli jednak zauważą u siebie objawy zakażenia koronawirusem w ciągu 14 dni od przekroczenia granicy, nie wolno im opuszczać miejsca zamieszkania i muszą przez telefon poinformować o tym władze. Na tej liście znajduje się Polska.

To dobra wiadomość, bo tydzień wakacji na Węgrzech (z dojazdem własnym) to koszt od 921 zł za osobę (ze śniadaniami w cenie). Warto więc wziąć pod uwagę ten kierunek na wakacje 2020.

Koronawirus na Węgrzech

Jak podaje PAP, węgierski rząd co środę będzie sprawdzać listę państw oznaczonych poszczególnymi kolorami.

d1mfbg2

Od początku pandemii, która pociągnęła za sobą 12,75 mln zakażeń na całym świecie i 564 tys. zgonów, wykryto w tym kraju 4247 zakażeń. Z powodu Covid-19 na Węgrzech zmarło łącznie 595 osób. Od kilku dni nie odnotowano nowych zgonów.

Źródło: PAP/WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Specjał prosto z Węgier

d1mfbg2

Podziel się opinią

Share
d1mfbg2
d1mfbg2