Peloponez. Region Grecji, w którym się zachwycisz
Peloponez tworzy wiele mniejszych półwyspów i urokliwych zatok stanowiących cel miłośników plażowania. Trudno znaleźć inny region Grecji, który byłby tak bardzo zróżnicowany krajobrazowo.
Grecja składa się z trzech części. Pierwsza z nich to kontynent pełen zacisznych miejscowości i urokliwych widoków. Druga to wysepki morza Jońskiego i Egejskiego, każda ze swoją odmienną kulturą i indywidualnymi zwyczajami. Trzecią, równie ciekawą częścią, jest Peloponez, półwysep oddzielony od reszty kontynentu Zatoką Koryncką. Poniżej znajdziesz wybór miejsc, które warto odwiedzić, wybierając się w podróż do ojczyzny Spartan. Zachwycają urodą i pozwalają poznać Grecję z zupełnie innej strony.
Peloponez - półwysep czy wyspa?
Jeśli podczas wakacji chcesz zwiedzić Peloponez, możesz zrobić podczas wycieczki do Aten. Podróż do Cieśniny Korynckiej trwa stąd ok. godziny, a wypożyczenie samochodu nie kosztuje wiele. Wystarczy nawigacja samochodowa, by szybko dostać się na miejsce.
Przesmyk Koryncki, który prowadzi do Peloponezu, przecięty jest kanałem wodnym, łączącym Morze Egejskie z Jońskim. To obowiązkowy punkt podróży każdej wycieczki. Wykuty w skalistym gruncie kanał oddziela Peloponez od reszty kontynentu sprawiając, że faktycznie jest on wyspą. Dzięki słońcu oświetlającemu strome zbocza i wąski pas wody widok jest niesamowity.
Najlepsza oliwa z oliwek
Peloponez tworzy wiele mniejszych półwyspów i urokliwych zatok stanowiących cel miłośników plażowania. Trudno znaleźć inny region Grecji, który byłby tak bardzo zróżnicowany krajobrazowo. Poza turystyką tutejsza ludność trudni się pasterstwem lub uprawą roli. Południowa część półwyspu wraz z Kalamatą słynie z produkcji najlepszej oliwy z oliwek. Widać to na pierwszy rzut oka: rozciągające się wokół kurortów gaje oliwne stanowią chlubę miejscowej ludności.
Jeśli cenisz sobie zaciszny klimat, zainteresuj się hotelami, które zamiast zwartej zabudowy proponują wypoczynek w bungalowach utrzymanych w tradycyjnym, greckim stylu. W sezonie na plażach może być nieco tłoczno, ale idylliczne widoki i ciepła woda w Zatoce Meseńskiej są tego warte.
Do Grecji na narty
Peloponez, podobnie jak cała Grecja, jest górzysty. W masywie Tajgetu istnieją nawet kurorty narciarskie, gdyż zimą w wyższych partiach gór pada śnieg. Składające się z marmuru i wapieni wzniesienia północnego Peloponezu mają strome stoki i ostre granie.
Na szczególną uwagę turystów zasługuje przede wszystkim skryte wśród wzniesień pradawne osiedle Mistra, najlepiej na świecie zachowany przykład bizantyjskiego miasta. Jego najsłynniejsze budynki, czyli Mitropolis (najstarsza świątynia w mieście), Pałac Despotów z zachowaną salą tronową i niezliczone klasztory przyciągają masę pielgrzymów z całego świata. Górujący nad okolicą zamek, wybudowany ok. 1250 r. zachował charakterystyczny, frankoński styl.
Starożytne miasta-twierdze
Burzliwa historia całej Grecji sprawiła, że Peloponez w ciągu wieków bezustannie przechodził z rąk do rąk, a mimo to zachował swoją tożsamość. Góry półwyspu skrywają mnóstwo ruin i pozostałości antycznej cywilizacji. To tu znajdują się ruiny Olimpii, będącej kolebką Igrzysk Olimpijskich. Wśród odłamków skał można odnaleźć charakterystyczny zarys resztek bieżni, na której przed dwoma tysiącami lat zmagali się najlepsi zawodnicy z całej Hellady.
Na uwagę zasługuje również region Mani, ze swoimi charakterystycznymi wieżami mieszkalnymi, sięgającymi nawet do wysokości piątego piętra. Z daleka zbieranina tych budowli przypomina warowny zamek. Mieszkańcy półwyspu przyjęli zwyczaj budowania wysokich domostw ze względu na częste ataki okolicznych piratów. Wysokość i okazałość konstrukcji zależała oczywiście od statusu społecznego.
Ojczyzna Spartan od lat kusi obcokrajowców malowniczymi i różnorodnymi pejzażami, które potrafią zauroczyć. Przekonaj się o tym!