Walka z pożarami trwa. Tysiące Kalifornijczyków ewakuowanych
Sytuacja w Kalifornii jest poważna. Strażacy walczą z pożarami lasów. Tysiące osób zostało ewakuowanych, a do setek milionów wystosowano ostrzeżenia o upałach.
04.07.2024 09:09
Najbardziej niebezpieczny pożar wybuchł w Oroville, gdzie zniszczonych zostało kilka budynków. Tysiące osób ewakuowano. Gubernator Gavin Newsom ogłosił stan wyjątkowy na obszarze objętym zagrożeniem.
Pożary w Kalifornii
- Wykorzystujemy wszystkie dostępne środki, aby stawić czoła temu pożarowi i wciąż utrzymujemy ścisłą współpracę z lokalnymi i federalnymi partnerami, aby wspierać społeczności - oświadczył Newsom.
"Los Angeles Times" podał, że w środę 3 lipca br. pożar Thompson gaszony był także przy pomocy samolotów. Strażacy walczyli z ogniem Thompson przy temperaturze ok. 42,8 st. C i porywach wiatru do ok. 48 km/h. Takie warunki nie sprzyjają gaszeniu pożarów, a wręcz przeciwnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trudna sytuacja
W środowy poranek pożar rozprzestrzenił się na obszarze ok. 1214 ha. Jak podkreślił kalifornijski departament leśnictwa i ochrony przeciwpożarowej, zagrażał on wówczas ok. 230 strukturom.
Czytaj też: Nie wytrzymała upałów. Internet obiegły zdjęcia
W czasie akcji obrażenia odniosło czterech strażaków. Nakaz ewakuacji objął tysiące osób w okolicach miasta i hrabstwa Butte. Wyłączenia prądu dotknęły dwa tysiące klientów zakładów energetycznych Pacific Gas & Electric Co.
Zgodnie z informacją Krajowej Służby Meteorologicznej (NWS) rekordowe i niebezpieczne temperatury nawiedzają nie tylko Kalifornię, ale również południowe równiny oraz rejon środkowego Atlantyku. 110 milionów ludzi w 21 stanach objęto alertami lub ostrzeżeniami o upałach.
Źródło: PAP/"X"